Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Olbrzymie zainteresowanie Dniem Otwartym Uniwersytetu Jagiellońskiego

Olbrzymie zainteresowanie Dniem Otwartym Uniwersytetu Jagiellońskiego

Za nami jedno z najważniejszych wydarzeń dla maturzystów. W piątek 22 marca w Auditorium Maximum odbył się Dzień Otwarty najstarszej polskiej uczelni. Wydarzenie jest unikalną okazją, by poznać tajniki nauki, odkryć fascynujący świat uniwersyteckich kampusów i dowiedzieć się o najnowszych trendach edukacyjnych. Organizatorzy przygotowali bogaty program, który z pewnością zaspokoił ciekawość i zainteresowania każdego przyszłego studenta.

- To bardzo ważny dzień dla Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zdaję sobie sprawę, że w dzisiejszej rzeczywistości internet i media społecznościowe to podstawa waszego funkcjonowania, ale nic nie zastąpi bezpośredniego spotkania z profesorami, przedstawicielami Samorządu Studentów czy kół naukowych. Uniwersytet jest największą uczelnią w Małopolsce i drugą po Uniwersytecie Warszawskim w Polsce. Jest uczelnią o olbrzymich tradycjach. 12 maja będziemy obchodzić 660. rocznicę założenia krakowskiego Studium Generale. Ta wielowiekowa historia nie jest bynajmniej tym czynnikiem decydującym o podjęciu studiów u nas. Uniwersytet Jagielloński jest jedną z najnowocześniejszych uczelni. Jest instytucją przyjazną dla wszystkich środowisk, w której pracują wspaniali nauczyciele akademiccy - powiedział rektor UJ prof. Jacek Popiel.

I dodał: - Ta wypełniona aula oraz tłumy w pozostałych częściach Auditorium Maximum pokazują, że jest potrzeba tego Dnia Otwartego. Życzę wszystkim, żeby matura była wielkim sukcesem i żebyśmy spotkali się w tej auli 1 października na inauguracji roku akademickiego.

Podczas Dnia Otwartego maturzyści mieli okazję spotkać się z pracownikami naukowymi, wykładowcami, aby uzyskać informacje o planach studiów oraz dowiedzieć się, jakie możliwości rozwoju czekają na nich w Uniwersytecie Jagiellońskim. Przyszli studenci zapoznali się także z najnowszą ofertą edukacyjną obejmującą ponad 270 kierunków studiów, w tym kilkanaście dostępnych w języku angielskim. Wśród nowości w rekrutacji na rok akademicki 2024/25 znalazły się m.in. studia I stopnia z zakresu sztucznej inteligencji, pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną, analiza danych zespołowych czy East European Studies: Languages and Discourses w j. angielskim.

W programie Dnia Otwartego, którego organizatorem było Centrum Promocji i Komunikacji UJ, znalazły się też interesujące wykłady popularnonaukowe. Prof. Przemysław Bąbel z Instytutu Psychologii Wydziału Filozoficznego UJ zabrał młodzież w fascynującą podróż przez tajemniczy świat placebo. Odpowiedział na pytanie, dlaczego placebo działa i wyjaśnił, że mechanizmów tych uczymy się zarówno przez własne doświadczenia, jak i obserwacje reakcji. O tajnikach racjonalnie zbilansowanej diety, mającej istotny wpływ na pracę mózgu oraz o tym, jak komponować posiłki, by wspierały prawidłowe funkcjonowanie organizmu i przyczyniały się do lepszych wyników w nauce, mówiła dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska z Instytutu Pediatrii UJ CM. Z kolei dr inż. Joanna Świebocka-Więk z Instytutu Informatyki i Matematyki Komputerowej UJ wygłosiła wykład "Czy komputer może stać się mądrzejszy od człowieka? O granicach sztucznej inteligencji".

Tegoroczna rekrutacja na studia w Uniwersytecie Jagiellońskim wystartuje 4 czerwca i potrwa do 9 lipca (trwa już nabór dla cudzoziemców). Wyniki zostaną ogłoszone 18 lipca. Maturzyści już dziś mogą założyć konto w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów i złożyć zgłoszenie rekrutacyjne. Warto pamiętać, że pod uwagę brane będą jedynie wyniki z matury pisemnej zdanej na poziomie rozszerzonym.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Czy ekrany akustyczne ochronią Ogród Botaniczny UJ przed hałasem?

Czy ekrany akustyczne ochronią Ogród Botaniczny UJ przed hałasem?

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Polsko-francuska współpraca może zrewolucjonizować urotechnologię

Polsko-francuska współpraca może zrewolucjonizować urotechnologię

Widok zawartości stron Widok zawartości stron