Olbrzymie zainteresowanie Dniem Otwartym Uniwersytetu Jagiellońskiego

Za nami jedno z najważniejszych wydarzeń dla maturzystów. W piątek 22 marca w Auditorium Maximum odbył się Dzień Otwarty najstarszej polskiej uczelni. Wydarzenie jest unikalną okazją, by poznać tajniki nauki, odkryć fascynujący świat uniwersyteckich kampusów i dowiedzieć się o najnowszych trendach edukacyjnych. Organizatorzy przygotowali bogaty program, który z pewnością zaspokoił ciekawość i zainteresowania każdego przyszłego studenta.

- To bardzo ważny dzień dla Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zdaję sobie sprawę, że w dzisiejszej rzeczywistości internet i media społecznościowe to podstawa waszego funkcjonowania, ale nic nie zastąpi bezpośredniego spotkania z profesorami, przedstawicielami Samorządu Studentów czy kół naukowych. Uniwersytet jest największą uczelnią w Małopolsce i drugą po Uniwersytecie Warszawskim w Polsce. Jest uczelnią o olbrzymich tradycjach. 12 maja będziemy obchodzić 660. rocznicę założenia krakowskiego Studium Generale. Ta wielowiekowa historia nie jest bynajmniej tym czynnikiem decydującym o podjęciu studiów u nas. Uniwersytet Jagielloński jest jedną z najnowocześniejszych uczelni. Jest instytucją przyjazną dla wszystkich środowisk, w której pracują wspaniali nauczyciele akademiccy - powiedział rektor UJ prof. Jacek Popiel.

I dodał: - Ta wypełniona aula oraz tłumy w pozostałych częściach Auditorium Maximum pokazują, że jest potrzeba tego Dnia Otwartego. Życzę wszystkim, żeby matura była wielkim sukcesem i żebyśmy spotkali się w tej auli 1 października na inauguracji roku akademickiego.

Podczas Dnia Otwartego maturzyści mieli okazję spotkać się z pracownikami naukowymi, wykładowcami, aby uzyskać informacje o planach studiów oraz dowiedzieć się, jakie możliwości rozwoju czekają na nich w Uniwersytecie Jagiellońskim. Przyszli studenci zapoznali się także z najnowszą ofertą edukacyjną obejmującą ponad 270 kierunków studiów, w tym kilkanaście dostępnych w języku angielskim. Wśród nowości w rekrutacji na rok akademicki 2024/25 znalazły się m.in. studia I stopnia z zakresu sztucznej inteligencji, pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną, analiza danych zespołowych czy East European Studies: Languages and Discourses w j. angielskim.

W programie Dnia Otwartego, którego organizatorem było Centrum Promocji i Komunikacji UJ, znalazły się też interesujące wykłady popularnonaukowe. Prof. Przemysław Bąbel z Instytutu Psychologii Wydziału Filozoficznego UJ zabrał młodzież w fascynującą podróż przez tajemniczy świat placebo. Odpowiedział na pytanie, dlaczego placebo działa i wyjaśnił, że mechanizmów tych uczymy się zarówno przez własne doświadczenia, jak i obserwacje reakcji. O tajnikach racjonalnie zbilansowanej diety, mającej istotny wpływ na pracę mózgu oraz o tym, jak komponować posiłki, by wspierały prawidłowe funkcjonowanie organizmu i przyczyniały się do lepszych wyników w nauce, mówiła dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska z Instytutu Pediatrii UJ CM. Z kolei dr inż. Joanna Świebocka-Więk z Instytutu Informatyki i Matematyki Komputerowej UJ wygłosiła wykład "Czy komputer może stać się mądrzejszy od człowieka? O granicach sztucznej inteligencji".

Tegoroczna rekrutacja na studia w Uniwersytecie Jagiellońskim wystartuje 4 czerwca i potrwa do 9 lipca (trwa już nabór dla cudzoziemców). Wyniki zostaną ogłoszone 18 lipca. Maturzyści już dziś mogą założyć konto w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów i złożyć zgłoszenie rekrutacyjne. Warto pamiętać, że pod uwagę brane będą jedynie wyniki z matury pisemnej zdanej na poziomie rozszerzonym.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską