Wykład ministra sprawiedliwości na Uniwersytecie Jagiellońskim

Dr Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości, podczas spotkania w Pałacu Larischa ze studentami Wydziału Prawa i Administracji wygłosił wykład Między duchem a literą prawa.

- Zagadnienie konfliktów pomiędzy literą a duchem prawa jest równie stare jak nasza cywilizacja. A jak przestawia się konflikt między literą a duchem prawa w dzisiejszej Polsce? Często niestety można usłyszeć, że urzędnicy, politycy czy sądy są bezduszne. Wbrew pozorom w tym dość kolokwialnym stwierdzeniu jest sporo prawdy, bo to właśnie brak zrozumienia ducha prawa jest przyczyną wielu krzywdzących decyzji – mówił minister.

Dr Jarosław Gowin zaznaczył, że rozdźwięk między literą a duchem prawa to istotne zagadnienie w nauce prawa. Jego zdaniem z punktu widzenia doktrynalnego mamy do czynienia ze sporem między zwolennikami stanowiska formalistycznego i nieformalistycznego oraz rozróżnieniem między statycznymi i dynamicznymi teoriami wykładni.

W trakcie wykładu poruszono także kwestię procesu stanowienia prawa, który zdaniem ministra trzeba widzieć jako proces ciągły, a niekończący się na przyjęciu ustawy czy rozporządzenia.

Wykład można zobaczyć na stronie internetowej Katedry Prawa Karnego UJ.

Data opublikowania: 14.03.2013
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały