18 młodych badaczy z UJ nagrodzonych przez FNP

Wszyscy laureaci tegorocznej edycji zostali wyłonieni spośród 1076 kandydatów, którzy zgłosili się do konkursu. Współczynnik sukcesu wyniósł zatem 11,8%, a startowali w nim zarówno kandydaci ubiegający się o stypendium po raz pierwszy, jak również stypendyści ubiegłoroczni, starający się o przedłużenie grantu.

Średni wiek tegorocznych laureatów programu "Start" to 28 lat, a już 48% z nich posiada stopień doktora, chociaż średni wiek uzyskiwania doktoratu w Polsce to ok. 35 lat.

W gronie naukowców wyróżnionych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej jest osiemnastu badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Każdy z nich otrzyma stypendium w wysokości 28 tys. złotych, które można przeznaczyć na dowolny cel:

• mgr Aleksandra Domagalik, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej,
  • dr Adam Dyrda, Wydział Prawa i Administracji,
  • dr Urszula Florczyk, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii,
  • dr Anna Grochot-Przęczek, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, Jagiellońskie Centrum Rozwoju Leków,
  • mgr inż. Przemysław Jodłowski, Wydział Chemii,
  • mgr Anna Kapusta, Wydział Polonistyki,
  • mgr Maria Kobielska, Wydział Polonistyki,
  • dr Piotr Korcyl, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej,
  • dr Łukasz Kosiński, Wydział Matematyki i Informatyki,
  • mgr Anna Kowalcze-Pawlik, Wydział Filologiczny,
  • mgr Karolina Kuszewska, Wydział Biologii i Nauk o Ziemi,
  • mgr Magdalena Lenda, Wydział Biologii i Nauk o Ziemi,
  • dr Ilona Nenko, Wydział Nauk o Zdrowiu,
  • dr Dawid Pinkowicz, Wydział Chemii,
  • dr Michał Silarski, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej,
  • dr Aneta Słomka, Wydział Biologii i Nauk o Ziemi,
  • mgr Justyna Tabaszewska, Wydział Polonistyki,
  • dr Leszek Wroński, Wydział Filozoficzny.

"Start" jest największym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców. Jest to jednocześnie najdłużej realizowany program Fundacji, która od 1993 r. corocznie przyznaje w jego ramach ponad 100 stypendiów. Grono laureatów wszystkich edycji konkursu, łącznie z tegoroczną, liczy już 2339 osób. Stypendia mają wesprzeć finansowo młodych badaczy w trudnych początkach kariery naukowej i umożliwić im pełne poświęcenie się nauce.

Uroczystość wręczenia dyplomów laureatom odbędzie się w sobotę 20 kwietnia na Zamku Królewskim w Warszawie.

Data opublikowania: 05.04.2013
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały