Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Po raz 13. przyznano nagrodę Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera

Od 2001 roku nagroda promuje w Polsce styl myślenia i postawy, łączące intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka, czyli wartości, które były bliskie patronowi ks. Józefowi Tischnerowi. W gronie dotychczasowych laureatów byli m.in.: Jan Nowak-Jeziorański, Ryszard Kapuściński, Janina Ochojska, Henryka Krzywonos-Strycharska i Wojciech Jagielski.

Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach. W tym roku kapituła konkursu nagrodziła:

• Pawła Śpiewaka w kategorii: Pisarstwo religijne i filozoficzne, stanowiące kontynuację tischnerowskiego „myślenia według wartości",
  • Michała Łuczewskiego w kategorii: Publicystyka lub eseistyka na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności",
  • Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES w kategorii: Inicjatywy duszpasterskie i społeczne współtworzące „polski kształt dialogu Kościoła i świata".

- Z roku na rok wybór laureatów jest coraz trudniejszy. Dotychczasowe osiągnięcia tegorocznych zwycięzców inspirują nas do codziennego przekuwania słów ks. Tischnera w czyn. Uznaliśmy, że jest to aspekt, który powinniśmy promować - mówi ks. Adam Boniecki, przewodniczący kapituły.

Każdy z laureatów otrzyma statuetkę zaprojektowaną przez rzeźbiarza Mariana Gromadę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 33 tys. zł. Fundatorami nagrody im. ks. Józefa Tischnera już od trzynastu lat są sopocki ubezpieczyciel Grupa Ergo Hestia oraz Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.

Gala wręczenia nagród odbędzie się 24 kwietnia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. 13. Dni Tischnerowskie odbędą się w dniach 24-27 kwietnia. Głównym organizatorem tegorocznej edycji jest Uniwersytet Jagielloński. Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny tutaj. Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny.

(Fot. Anna Wojnar)

Дата опублікації: 11.04.2013