Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Wsparcie finansowe dla projektu prof. Jacka J. Pietrzyka

Przygotowany przez prof. dr hab. Jacka Józefa Pietrzyka projekt pn. „Prematurity epigenome and proteome as a clue for prediction of prematurity complications" otrzymał dofinansowanie ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014. Projekt złożono w ramach konkursu "Core 2012 Call" programu Polsko - Norweska Współpraca Badawcza.

Głównym celem badania jest ocena, czy w kohortach noworodków urodzonych przedwcześnie wyróżnionych na podstawie podobnego wieku płodowego istnieje dynamiczna w czasie zmiana ekspresji genomu, wzorów metylacji, a także równoległa zmiana aktywności szlaków metabolicznych. Drugim założeniem projektu jest określenie potencjalnego wpływu czynników epigenetycznych, jak również aktywności wybranych szlaków metabolicznych u noworodka urodzonego przedwcześnie na ryzyko
wystąpienia bliskich i odległych powikłań wcześniactwa.

Projekt o wartości 3 903 677 zł realizowany będzie w Katedrze Pediatrii Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii Wydziału Lekarskim UJ CM, pod kierownictwem prof. dr hab. med. Jacka Józefa Pietrzyka, we współpracy z Uniwersytetem w Oslo oraz Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.

Дата опублікації: 12.04.2013
опубліковано: Mariusz Kopiejka