Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Naukowcy z Instytutu Archeologii UJ przebadali osadę obronną sprzed ponad 2 tysięcy lat

Celem wykopalisk, które odbyły się w lipcu 2012 roku, było stanowisko Czułtukow Łog, położone nieopodal miejscowości Manżerok w północnej części rosyjskiego Ałtaju. Badania przeprowadzili wspólnie pracownicy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Oddziału Syberyjskiego Instytutu Archeologii i Etnologii Rosyjskiej Akademii Nauk w Nowosybirsku. Kierujący pracami w tym rejonie prof. Andriej Pawłowicz Borodowski zaprosił w ubiegłym roku do współpracy Łukasza Oleszczaka – doktoranta w IA UJ wraz z jego ekspedycją.

Badana osada położona jest w miejscu naturalnie obronnym. Wokół niej znajduje się szereg innych stanowisk archeologicznych, w tym cmentarzysko i grodzisko. Zdaniem archeologów kompleks osadniczy pochodzi z epoki żelaza, z okresu scytyjskiego (ok. VI w. p.n.e) i huńskiego (od II w. p.n.e.).

Archeolodzy zarejestrowali liczne jamy gospodarcze, w których przechowywano żywność, pozostałości palenisk, relikty budynków, a także półziemianki. Badacze natknęli się również na kilka tysięcy fragmentów naczyń ceramicznych i zabytków wykonanych z kości. Oprócz tego odkryto kolekcję drobnych przedmiotów żelaznych oraz narzędzia kamienne.

W bieżącym roku planowany jest kolejny sezon badań rosyjsko-polskiej ekspedycji w rejonie Manżeroka. W pracach wezmą udział również studenci z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

(Fot. mgr Łukasz Oleszczak, doktorant w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data opublikowania: 12.04.2013
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Widok zawartości stron Widok zawartości stron