Numer specjalny miesięcznika "Alma Mater"

Ukazał się monograficzny numer „Alma Mater" poświęcony badaniom prowadzonym w Instytucie Historii UJ.

Numer otwiera artykuł prof. Krzysztofa Ożoga o początkach historiografii uniwersyteckiej, w którym autor wskazuje także miejsce, jakie historia niebędąca niegdyś osobną dyscypliną, zajmowała w systemie siedmiu sztuk wyzwolonych. Problematykę podejmowaną przez historyków w późniejszych latach, a także instytucje uniwersyteckie, w których prowadzono badania, opisuje prof. Julian Dybiec.

Siedzibą Instytutu Historii UJ jest Collegium Witkowskiego wzniesione 101 lat temu na potrzeby Zakładu Fizycznego. Dzieje budynku, który podczas okupacji był siedzibą tzw. Ost-Institutu zostały przedstawione przez prof. Piotra Franaszka.

W tym roku mija 100 lat od założenia Polskiego Towarzystwa Historycznego. O jego działalności można również przeczytać w numerze.

Ponadto w zaszycie szeroko omówiono badania naukowe, dydaktykę oraz współpracę międzynarodową, a także przedsięwzięcia organizowane przez Instytut. Więcej miejsca poświęcono także nowym zagadnieniom, które stają się przedmiotem refleksji historycznej.

Numer zamyka tekst prof. Andrzeja Nowaka, który stawia pytania o społeczne role historyka. O miejscu historii we współczesnym świecie z prof. Krzysztofem Zamorskim rozmawia także Rita Pagacz-Moczarska.

Pismo można otrzymać w redakcji miesięcznika przy ul. Piłsudskiego 8/1. Niebawem będzie też dostępna wersja elektroniczna na stronie www.almamater.uj.edu.pl.

Data opublikowania: 15.04.2013
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka