Protest przeciwko zmianom w funkcjonowaniu RGNiSW

W ogłoszonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dokumencie z dnia 15 marca 2013 r. zatytułowanym Projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz kilku innych ustaw znalazło się m.in. następujące stwierdzenie:

"Proponuje się zgodnie z rozwiązaniami przyjętymi dla Komitetu Polityki Naukowej wprowadzić zasadę rotacyjnego przewodniczenia pracom Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zgodnie z opinią Komitetu Polityki Naukowej zasada ta może być upowszechniana jako dobra praktyka także wobec innych ciał kolegialnych o podobnym charakterze. Zakłada się, że pełnienie funkcji przewodniczącego będzie powierzane na okres 6 miesięcy osobie wybranej przez członków Rady."

Propozycja ministerstwa spotkała się z sprzeciwem Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich i Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

"Jako reprezentanci podmiotów ustawowo uprawnionych do wyboru swoich przedstawicieli wchodzących w skład RGNiSW ogłaszamy stanowczy protest przeciwko tej zaskakującej propozycji, uzasadnionej w ministerialnym dokumencie rzekomą analogią pomiędzy Radą i Komitetem Polityki Naukowej" - napisali w liście do MNiSW: prof. Wiesław Banyś, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. Waldemar Tłokiński, przewodniczący Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich, oraz Piotr Müller, przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Wspólny protest przeciwko zmianom funkcjonowania Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Data opublikowania: 17.04.2013
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały