Złoty Paragraf dla dr. hab. Piotra Kardasa, prof. UJ

Do prawniczej ligi mistrzów, jak nazwała tegorocznych laureatów Jadwiga Sztabińska, redaktor naczelna "Dziennika Gazety Prawnej", dołączył dr hab. Piotr Kardas, prof. UJ, który otrzymał Złoty Paragraf w kategorii "Adwokat".

- Mam wrażenie, że jestem na początku drogi do jakichkolwiek osiągnięć. Dlatego tą nagrodę traktuję jako sympatyczną zachętę, do tego by dać państwu możliwość utwierdzenia się przekonaniu, że warto było zaryzykować. Nagrodę traktuję jako dowód uznania dwóch środowisk, do których mam zaszczyt przynależeć, to jest adwokackiego oraz akademickiego. Nie mam żadnych wątpliwości, że transformacja, która rozpoczęła się w roku 1989, z punktu widzenia prawa w Polsce nie została zakończona – powiedział dr hab. Piotr Kardas, prof. UJ, podczas gali wręczenia statuetek.

Kapituła nagrody, w skład której wchodzą m.in.: minister sprawiedliwości, prokurator generalny, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, w uzasadnieniu napisała: "Jeden z najwybitniejszych polskich karnistów, który nie zamyka się tylko w tej jednej dziedzinie prawa. Świadczą o tym chociażby doskonałe komentarze do przepisów karnych kodeksu spółek handlowych, których profesor jest autorem."

Dr hab. Piotr Kardas, prof. UJ, ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim i uzyskał stopień magistra na podstawie rozprawy Przestępstwo polityczne w polskim prawie karnym napisanej pod kierunkiem naukowym prof. dr. hab. Andrzeja Zolla. Od 1990 roku jest związany z Katedrą Prawa Karnego UJ, najpierw jako doktorant, następnie asystent, adiunkt, wreszcie profesor.

Przebywał na stażach i stypendiach naukowych w Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Mainz, Uniwersytecie Friedricha Schillera w Jenie, Uniwersytecie w Dreźnie, Uniwersytecie Wiedeńskim, Instytucie Maxa Plancka Zagranicznego i Międzynarodowego Prawa Karnego we Fryburgu Bryzgowijskim.

W latach 1990-1992 odbył aplikację sędziowską w Okręgu Sądu Wojewódzkiego w Krakowie zakończoną złożeniem egzaminu sędziowskiego. W latach 1994-1998 pełnił funkcję asystenta sędziego w Trybunale Konstytucyjnym w Warszawie. Współpracownik komisji powołanej przez ministra sprawiedliwości , Hannę Suchocką, przygotowującej projekt nowelizacji Kodeksu Karnego z 1997 r. Od 2005 r. jest arbitrem w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, a od 2008 arbitrem w Trybunale Arbitrażowym ds. Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim w Warszawie.

Od 2001 r. łączy działalność naukowo-dydaktyczną z praktycznym wykonywaniem zawodu adwokata. Jest członkiem Naczelnej Rady Adwokackiej oraz przewodniczącym Komisji Legislacyjnej Rady.

Dr hab. Piotr Kardas, prof. UJ, z statuetką Złotego Paragrafu (Fot. Wojciech Górski / Dziennik Gazeta Prawna)

Data opublikowania: 18.04.2013
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały