18 młodych badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymało stypendia "Start"

W sobotę 20 kwietnia na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów tegorocznym laureatom programu "Start", organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

Stypendia - w wysokości 28 tys. zł. - mają wesprzeć finansowo młodych badaczy w trudnych początkach kariery naukowej i umożliwić im pełne poświęcenie się nauce. Otrzymane środki mogą wydać na dowolny cel. W tym roku Fundacja na rzecz Nauki w Polsce przeznaczyła na stypendia ponad 3,5 mln zł.

- To stypendium to buława w plecaku. Jak popatrzymy, jakie są losy naukowe osób, które dostały stypendia kilkanaście lat temu, to okazuje się, że osoby te 10 lat wcześniej niż średnia krajowa robią habilitację. To świadczy, że osoby te należą do elity. Muszą o tym pamiętać - powiedział prof. Maciej Żylicz, prezes FNP.

Przestrzegał także stojących u progu kariery naukowej, aby nie popadli w intelektualny banał, starając się za wszelką cenę podbijać licznik publikacji kosztem oryginalności odkryć naukowych.

- Wystarczy jedna oryginalna praca naukowa, a nie kilkanaście czy kilkadziesiąt prac przyczynkowych, nic nie wnoszących do rozwoju danej dziedziny. Choć zdaję sobie sprawę, że w Polsce trudno jest zrobić karierę akademicką, jeżeli ma się mało prac, to jednak jestem przekonany, że można - dodał.

Podczas uroczystości głos zabrała również prof. Daria Lipińska-Nałęcz, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która podkreślała, że nauki nie może uprawiać każdy. Mówiła, że naukowiec musi mieć nie tylko talent i predyspozycje, ale także ogromną siłę charakteru i wolę walki z olbrzymią konkurencją.

- Życzę Wam wielu sukcesów, abyście w konkurencji odnajdywali siebie i sens działania. Mamy nadzieję, że dzięki Wam polska nauka poszybuje na te miejsca, do których aspiruje – powiedziała prof. Nałęcz.

Przypomnijmy, że 127 laureatów tegorocznej edycji wyłoniono spośród 1076 kandydatów, którzy zgłosili się do konkursu. Współczynnik sukcesu wyniósł zatem 11,8%, a startowali w nim zarówno kandydaci ubiegający się o stypendium po raz pierwszy, jak również stypendyści ubiegłoroczni, starający się o przedłużenie grantu.

W gronie naukowców wyróżnionych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej jest osiemnastu badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego:

• mgr Aleksandra Domagalik, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej,
  • dr Adam Dyrda, Wydział Prawa i Administracji,
  • dr Urszula Florczyk, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii,
  • dr Anna Grochot-Przęczek, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, Jagiellońskie Centrum Rozwoju Leków,
  • mgr inż. Przemysław Jodłowski, Wydział Chemii,
  • mgr Anna Kapusta, Wydział Polonistyki,
  • mgr Maria Kobielska, Wydział Polonistyki,
  • dr Piotr Korcyl, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej,
  • dr Łukasz Kosiński, Wydział Matematyki i Informatyki,
  • mgr Anna Kowalcze-Pawlik, Wydział Filologiczny,
  • mgr Karolina Kuszewska, Wydział Biologii i Nauk o Ziemi,
  • mgr Magdalena Lenda, Wydział Biologii i Nauk o Ziemi,
  • dr Ilona Nenko, Wydział Nauk o Zdrowiu,
  • dr Dawid Pinkowicz, Wydział Chemii,
  • dr Michał Silarski, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej,
  • dr Aneta Słomka, Wydział Biologii i Nauk o Ziemi,
  • mgr Justyna Tabaszewska, Wydział Polonistyki,
  • dr Leszek Wroński, Wydział Filozoficzny.

"Start" jest największym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców. Jest to jednocześnie najdłużej realizowany program Fundacji, która od 1993 r. corocznie przyznaje w jego ramach ponad 100 stypendiów. Grono laureatów wszystkich edycji konkursu, łącznie z tegoroczną, liczy już 2339 osób.

Autorem zdjęć jest Magdalena Wiśniewska-Krasińska z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Data opublikowania: 23.04.2013
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały