Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ministerstwo nagrodziło projekty badawcze prowadzone na Uniwersytecie Jagiellońskim

"Generacja Przyszłości" to nowy program Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego adresowany do studiujących na naszych uczelniach młodych wynalazców, konstruktorów, programistów i innowatorów, którzy będą reprezentować Polskę na międzynarodowych zawodach i konkursach. Jego budżet to 7 mln złotych. Studenci mogą liczyć na wsparcie indywidualne w wysokości nawet 100 tys. zł lub zespołowe - do 500 tys. zł. Otrzymane pieniądze mogą przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych z wyjazdami na międzynarodowe zawody, m.in. prowadzenie badań, zajęcia przygotowujące do zawodów, zakup aparatury naukowo-badawczej, materiałów i odczynników.

- Dzisiejsze nagrody są potwierdzeniem tego, że powoli umiemy korzystać z dobrej koniunktury związanej z przystąpieniem do UE , bo oznaczało to dodatkowe środki, które można było przeznaczyć na badania naukowe - powiedział premier Donald Tusk.

W konkursie „Generacja Przyszłości" nagrodzonych zostało 31 projektów, w tym cztery prowadzone na Uniwersytecie Jagiellońskim:

  • Konkurujemy z najlepszymi – Wydział Matematyki i Informatyki

Celem projektu jest przygotowanie studentów informatyki analitycznej i matematyki do udziału w międzynarodowych zawodach studenckich.

Projekt zakłada zakupienie sprzętu komputerowego do przygotowania się do najbardziej prestiżowych międzynarodowych zawodów informatycznych i matematycznych: ACM International Collegiate Programming Contest (AMC ICPC), Central Europe Regional Contest (CERC), International Mathematics, Competition for University Students i Jarnik International Mathematical Competition oraz sfinansowanie udziału studentów w zawodach.

Studenci UJ już po raz siódmy zakwalifikowali się do finałów ACM ICPC. Ponadto w Międzynarodowych Zawodach Matematycznych (International Mathematics Competitions for University Students) wielokrotnie zwyciężali zarówno indywidualnie, jak i drużynowo.

  • Zanieczyszczenie powietrza a dysfunkcja śródbłonka i rozwój nadciśnienia tętniczego w populacji młodych w wieku 15-21 lat obarczonych zwiększonym ryzykiem nadciśnienia tętniczego - Wydział Lekarski UJ CM

Celem projektu jest przygotowanie przez studentów pracy badawczej do prestiżowego konkursu Young Investigator Awards oraz udział w konkursach i konferencjach naukowych organizowanych przez International Society of Hypertension czy American Heat Association.

Interdyscyplinarny charakter badań młodych medyków z UJ CM dotyka problemu nadciśnienia tętniczego i zanieczyszczenia powietrza. Studenci przeprowadzą badania wśród 600 młodych osób z predyspozycjami genetycznymi do rozwoju pierwotnego nadciśnienia tętniczego. Będą to mieszkańcy dwóch podobnych do siebie miast - Krakowa i Lublina. Czynnikiem, który je różni jest stopień zanieczyszczenia powietrza. W ramach projektu studenci planują też przeprowadzenie społecznej kampanii informacyjnej dotyczącej nadciśnienia tętniczego wśród osób młodych i ich rodziców.

  • Wykorzystanie rozkładu potencjału elektrycznego ksylenu do detekcji relacji między osobnikami w biogrupach świerkowych - Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii

Celem projektu jest przeprowadzenie przez studentów badań pozwalających zrozumieć zjawiska elektryczne zachodzące w roślinach. Wiedza ta może być przydatna do opracowania nowych metod pomiarowych, umożliwiających szybką analizę stanu fizjologicznego drzewostanu.

Wyniki prac zostaną zaprezentowane w konkursach i na konferencjach naukowych, m.in. na Międzynarodowej Sesji Kół Naukowych Studentów Leśnictwa i na 19. Kongresie Federacji Europejskich Towarzyst Biologii Roślin (FESPB) oraz opublikowane w periodykach naukowych.

  • Ekspresja mikroRNA w tętniakach aorty piersiowej - Wydział Lekarski

Celem projektu jest przygotowanie przez studentów pracy badawczej, która zostanie zgłoszona do konkursu Young Investigator Awards w ramach międzynarodowej The European Human Genetics Conference 2014, która odbędzie się w Mediolanie.

W ramach projektu przeprowadzone zostaną m.in. badania mające na celu ustalenie profilu ekspresji mikroRNA w tkance tętniakowato zmienionej aorty wstępującej oraz w odcinku niezmienionych chorobowo, a także wykazanie statystycznie istotnej różnicy między tymi segmentami.

W trakcie uroczystości premier Donald Tusk wręczył również nagrody przyznawane corocznie za rozprawy doktorskie i habilitacyjne, działalność naukową, naukowo-techniczną oraz artystyczną. Laureatami Nagród Prezesa Rady Ministrów zostali m.in.:

  • dr hab. Marcin Kozik - za wysoko ocenione osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego,
  • dr Mariusz Radoń - za wyróżnioną rozprawę doktorską,
  • dr Krystyna Nadachowska-Brzyska - za wyróżnioną rozprawę doktorską.

 

Data opublikowania: 10.05.2013
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Widok zawartości stron Widok zawartości stron