Piętnastu studentów UJ otrzymało "Diamentowe Granty"

Piętnastu wybitnych studentów z Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymało nagrody w drugiej edycji prestiżowego programu „Diamentowy Grant", którego organizatorem jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wartość przyznanych grantów to ponad 16,4 mln złotych, a dofinansowanie dla laureatów tylko w roku 2013 wyniesie ponad 4,2 mln złotych.

Laureaci z Uniwersytetu Jagiellońskiego:

• Maria Magdalena Czarnek
    Rola neureguliny-2 w rozwoju nowotworów
  • Kamil Sebastian Dobosz
    Jednolitość stosowania prawa konkurencji Unii Europejskiej przez organy i sądy państw członkowskich
  • Marta Urszula Dubiel
    Rola insuliny i reaktywnych form tlenu w procesach wzrostu i różnicowania ludzkich mezenchymalnych komórek macierzystych
  • Kamil Krzysztof Galas
  • Jędrzej Piotr Grodniewicz
    Niereferencyjna semantyka języka naturalnego jako podstawa teorii komunikacji
  • Kasper Jan Hanus
    Sieć osadnicza Kambodży północno-zachodniej w czasach prehistorycznych i historycznych
  • Sabina Magdalena Lichołai
    Krążące we krwi mikroRNA jako potencjalny marker tętniaka aorty brzusznej
  • Adam Teodor Polak
    Równoległe algorytmy grafowe i ich implementacja na GPU
  • Mateusz Piotr Reczyński
    Funkcjonalne materiały molekularne oparte na kompleksach niklu(II) i policyjanometalanach
  • Izabela Dorota Skoczeń
    Pragmatyka języka prawnego i prawniczego
  • Magdalena Katarzyna Stachura
    Badanie generacji anionorodnika ponadtlenkowego i nacieku limfocytarnego w tętniakach mózgu
  • Martha Sandra Ubik
    Entropia odwzorowań przestrzeni niezwartych, działań grup soficznych oraz pseudogrup holonomii foliacji
  • Stanisław Marek Witecki
    Od listu pasterskiego do plebańskiego kazania - działalność Kościoła katolickiego jako kanał międzystanowego przekazu kulturowego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów w czasach stanisławowskich
  • Marcin Michał Wróbel
    Wywłaszczenie nieruchomości na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i ich zwrot. Socjologiczno-prawne studium przypadku
  • Katarzyna  Zbierska
    Ocena przydatności klinicznej nowych biomarkerów we wczesnym wykrywaniu nefropatii pokontrastowej

Program „Diamentowy Grant" został ogłoszony przez minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbarę Kudrycką, by ułatwić wybitnie uzdolnionym studentom szybsze wejście na drogę kariery naukowej. Laureaci wyłaniani są w drodze konkursu. Mogą być do niego zgłoszone projekty badawcze stanowiące kontynuację badań naukowych prowadzonych pod kierunkiem opiekuna naukowego, promotora lub promotora pomocniczego przez wybitnie uzdolnionych absolwentów studiów pierwszego stopnia oraz studentów po ukończeniu trzeciego roku jednolitych studiów magisterskich.

„Diamentowy Grant" zapewnia studentom nie tylko finansowe wsparcie, ale umożliwia też wcześniejsze przygotowywanie rozprawy doktorskiej oraz rozpoczęcie samodzielnej pracy badawczej.

Osoby,  które chcą przeprowadzić własne badania naukowe mogą dostać na ten cel nawet 200 tys. zł. Środki pozyskane w ramach konkursu są przeznaczane na wydatki związane z prowadzeniem badań, a także na wynagrodzenie dla młodego badacza w wysokości minimum 2,5 tys. zł miesięcznie.

Laureatom nagrody wręczyła minister nauki prof. Barbara Kudrycka.

Data opublikowania: 15.05.2013
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka