Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersytet Jagielloński objął rolę udziałowca w spółce FAIR

17 maja 2013 r. w Librarii Collegium Maius UJ odbyła się uroczysta sesja z okazji objęcia roli udziałowca w spółce FAIR przez Uniwersytet Jagielloński. Sesję otworzył Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, następnie głos zabrali: dr Beatrix Vierkorn-Rudolph z Ministerstwa Edukacji i Nauki Republiki Federalnej Niemiec, dr Jacek Gierliński (radca generalny w MNiSW), który odczytał list od minister NiSW prof. dr hab. Barbary Kudryckiej, prof. dr Boris Sharkov, FAIR GmbH Managing Scientific Director, prof. dr Günther Rosner, FAIR GmbH Research and Administrative Managing Director, prof. dr hab. Zbigniew Majka, Przewodniczący Rady Udziałowca FAIR z ramienia UJ.

Uniwersytet Jagielloński został mianowany przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego na udziałowca w międzynarodowej spółce FAIR (Facility for Antiproton and Ion Reseach in Europe GmbH), która powstała w celu budowy nowego ośrodka akceleratorowego przeznaczonego do badań w dziedzinie fizyki przy użyciu antyprotonów i jonów. Jest to jedno z najważniejszych przedsięwzięć naukowych w skali światowej. W przygotowywaniu założeń do projektu FAIR uczestniczyło 2500 naukowców z 44 krajów w tym również z Polski.

Rząd RP jest stroną międzynarodowej Konwencji dotyczącej budowy i funkcjonowania tego ośrodka sporządzonej w Wiesbaden 4 października 2010, której proces ratyfikacji zakończył się 13 kwietnia 2011 roku. UJ będzie spełniał rolę reprezentanta Rządu RP w Spółce FAIR GmbH, realizując m.in. zobowiązania Polski, wynikające z tej umowy międzynarodowej, poprzez koordynowanie prac konstrukcyjnych infrastruktury badawczej i aparatury naukowej realizowanych w Polsce. Ośrodek ten budowany jest w pobliżu Darmstadt (Niemcy), a koszt realizowanego obecnie projektu wyniesie ponad miliard euro i zostanie zakończony w ciągu sześciu lat.

"Dzięki udziałowi w projekcie FAIR naukowcy polscy uzyskają nie tylko dostęp do laboratorium o najwyższym światowym poziomie, ale również będą brali udział w podejmowaniu decyzji dotyczących programu badań planowanych w tym ośrodku, a polscy studenci i doktoranci będą mogli gromadzić tam materiał badawczy do swoich dysertacji oraz zdobywać doświadczenia badawcze" – zapewnia koordynujący udział Polski w tym projekcie profesor Zbigniew Majka z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, który jest przewodniczącym Krajowego Konsorcjum FEMTOFIZYKA zrzeszające 12 polskich ośrodków akademickich i instytucji badawczych zainteresowanych udziałem ich naukowców w tym projekcie.

Przedsięwzięcie to w 3/4 będzie finansowane ze środków niemieckich. Pozostały koszt będzie pokryty przez kilka krajów europejskich, Rosję oraz Indie będącymi sygnatariuszami Konwencji. Finansowanie projektu polegać będzie w dużej części na dostawie urządzeń infrastruktury badawczej ośrodka. Zadeklarowany w Konwencji polski wkład w budowę infrastruktury i aparatury doświadczalnej wyniesie 23,7 mln euro. Oczekuje się, że przygotowywane w tym ośrodku badania eksperymentalne dostarczą komplementarnych informacji o nieznanych stanach materii oraz ewolucji wszechświata w okresie od jego powstania 13,8 miliardów lat temu.

Data opublikowania: 21.05.2013
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron