Nowy skład Rady Młodych Naukowców

23 maja 2013 r. w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zainaugurowała działalność Rada Młodych Naukowców IV kadencji.

Obecna na spotkaniu minister prof. Barbara Kudrycka podkreślała, że w Polsce jest wielu utalentowanych młodych badaczy, którzy bez kompleksów powinni prezentować wyniki swoich badań na arenie międzynarodowej. Minister nauki, wręczając powołania nowym członkom Rady Młodych Naukowców, zwróciła także uwagę na dużą aktywność tego gremium w poprzedniej kadencji.

Od tego roku kadencja Rady Młodych Naukowców będzie trwać dwa lata. Spośród 300 zgłoszeń wybrano 18 członków Rady reprezentujących różne obszary nauk.

Są wśród nich także przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego: mgr Jacek Lewicki (Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ, obecny także w składzie Rady III kadencji) i dr Łukasz Michalczyk (Instytut Zoologii Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UJ; laureat programu FNP Homing Plus, w ramach którego wrócił na UJ z Uniwersytetu Wschodniej Anglii w Norwich).

Członkowie nowej RMN mają bogate doświadczenie międzynarodowe i są recenzentami w polskich i zagranicznych czasopismach. Wielu z nich to zdobywcy stypendiów MNiSW dla wybitnych młodych naukowców, laureaci programów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, grantobiorcy NCN i NCBR, a także posiadacze patentów.

Na pierwszym posiedzeniu wybrano prezydium nowej Rady. Jej przewodniczącym został dr hab. Piotr Oprocha z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Rada Młodych Naukowców to organ doradczy Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Do zadań Rady należy m.in. identyfikowanie istniejących i przyszłych barier rozwoju kariery młodych naukowców, przygotowywanie rekomendacji dotyczących instrumentów wspomagania kariery młodych badaczy oraz przybliżanie młodym uczonym mechanizmów finansowania nauki.

Data opublikowania: 24.05.2013
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka