Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rozdano nagrody "Phil Epistémoni – Przyjaciel Nauki"

29 października br. Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa rozdało nagrody „Phil Epistémoni – Przyjaciel Nauki" przyznawane za wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz: szkolnictwa wyższego, nauki oraz kultury i sztuki. Nagroda została ustanowiona przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa w 1987 roku. Wręczana jest co dwa lata publicystom i dziennikarzom popularyzującym w swojej pracy naukę, informującym o sprawach szkolnictwa wyższego oraz kultury i sztuki.

W Auli Collegium Novum UJ nagrody wręczył Przewodniczący KRSWK prof. Karol Musioł . W imieniu władz województwa gratulacje laureatom złożył Marszałek Marek Nawara.

Nagrody odebrali:

  • redaktor Katarzyna Klimek-Michno za szczególną dbałość w prezentacji zagadnień związanych z szeroko pojętą edukacją oraz zaangażowanie w popularyzację rodzimej nauki.

Katarzyna Klimek-Michno to dziennikarka „Dziennika Polskiego", która systematycznie współpracuje z uczelniami promując młodych naukowców, odkrycia naukowe i sukcesy uczelni. Rzetelnie relacjonuje ewentualne kwestie problematyczne. Często uczestniczy w konferencjach prasowych i wydarzeniach uczelnianych, a to rzadko spotykane cechy w dzisiejszych mediach. Cieszy więc fakt, że reprezentuje je tak młoda dziennikarka.

  • redaktor Andrzej M. Kobos za stworzenie i redagowanie pierwszego polskiego tygodnika internetowego "PAUza Akademicka" oraz za dorobek dziennikarski, a szczególnie cykl wywiadów z wybitnymi uczonymi, członkami PAU.

Dr Andrzej M. Kobos redaguje pierwszy polski tygodnik internetowy „PAUza Akademicka", poświęcony w całości sprawom nauki i szkolnictwa wyższego. Redagowane na wysokim poziomie czasopismo wychodzi regularnie, od czerwca 2008 roku ukazało się 95 numerów. Dr Andrzej M. Kobos wydał również cztery tomy wywiadów z członkami Polskiej Akademii Umiejętności, które już dziś stanowią ważny materiał źródłowy do historii polskiej nauki, a jego znaczenie będzie rosło. Ostatnio przygotował też serię rozmów z działaczami Solidarności UJ w okresie stanu wojennego. Są to znakomite osiągnięcia dziennikarskie, zasługujące bez wątpienia na nagrodę.

Przewodniczący KRSWK wręczając nagrody pokreślił, że rośnie rola mediów w przygotowywaniu opini społecznej na rozwój nowych technologii, zwłaszcza energetyki jądrowej i przemysłu biotechnologicznego. Coraz ważniejsze jest rzetelne informowanie oprate na współpracy ze światem nauki, a za dużo jest emocji w omawianiu wielu tego typu zagadnień.

Data opublikowania: 03.11.2010
Osoba publikująca: Łukasz Stadnicki

Widok zawartości stron Widok zawartości stron