Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rektor UJ otrzymał najwyższe odznaczenie państwowe Księstwa Monako

Książę Monako Albert II uhonorował JM Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr. hab. med. Wojciecha Nowaka, Orderem Świętego Karola IV klasy. Przyznanie orderu ma bezpośredni związek z wizytą księcia Alberta II w murach najstarszego polskiego Uniwersytetu 18 października 2012 roku.

Order Świętego Karola został ustanowiony 15 marca 1858 przez księcia Monako Karola III jako order dynastyczny. Do dziś jest najwyższym z odznaczeń państwowych księstwa. Przyznawany jest obywatelom Monako i cudzoziemcom za zasługi oddane panującemu i księstwu. Wielkim mistrzem orderu jest panujący książę Monako. Odznaczenie dzieli się na pięć klas: Krzyż Wielki, Wielki Oficer, Komandor, Oficer i Kawaler. Poczta Monako, w 100. rocznicę jego ustanowienia, wydała kolekcjonerski znaczek z wizerunkiem odznaczenia.

Odznaką orderu jest emaliowany na biało-złoty krzyż maltański z czerwonym obramowaniem, zakończony złotymi kulkami i zwieńczony złotym krzyżem. Pomiędzy jego ramionami znajduje się wieniec laurowy z zielonej emalii. Pośrodku krzyża widnieje okrągły, czerwony medalion z podwójnymi zwróconymi ku sobie literami C, stanowiącymi inicjał księcia Karola III w języku łacińskim. Medalion okala rama z białej emalii z łacińską dewizą orderu: Princeps et Patria (Książę i Ojczyzna) i trzema gwiazdkami. Na rewersie odznaki znajduje się herb Monako i łacińska sekwencja Deo Juvante (Z Bożą Pomocą), będący dewizą dynastii Grimaldich. Kawalerom orderu I i II klasy przysługuje również ośmiokątna srebrna gwiazda wysadzana brylantami, pośrodku której znajduje się odznaka orderu bez korony.

 

(Fot. Jerzy Sawicz)

Data opublikowania: 14.06.2013
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Widok zawartości stron Widok zawartości stron