Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersytet Jagielloński pomoże wyjaśnić tajemnice katastrofy gibraltarskiej

3 grudnia powracają do Polski z Londynu ciała oficerów, którzy podróżowali razem z generałem Władysławem Sikorskim i wraz z nim zginęli w zagadkowej dla wielu historyków katastrofie lotniczej pod Gibraltarem. W Newark, gdzie byli dotąd pochowani, ekshumowano ciała generała Tadeusza Klimeckiego - szefa Sztabu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, pułkownika Andrzeja Mareckiego - szefa Oddziału Operacyjnego Sztabu Naczelnego Wodza i porucznika Józefa Ponikiewskiego - adiutanta generała Sikorskiego. Oddziałowa Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach przy Katowickim Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej od 2008 r. wyjaśnia okoliczności śmierci Władysława Sikorskiego. Już wcześniej przebadano szczątki generała Sikorskiego, a kolejne badania zwłok jego oficerów pomogą lepiej wyjaśnić i być może zamknąć sprawę.

W tym miejscu zaczyna się zadanie dla Katedry Medycyny Sądowej naszej uczelni. Niedawno rozbudowana w Katedrze nowoczesna Pracownia Radiologii Tanatologicznej wyposażona jest w tomograf komputerowy. Pracownia wdrożyła innowacyjną metodę badawczą - wirtopsję - w której badanie zwłok tomografem pozwala na bardzo dokładną analizę uszkodzeń i urazów kości, wykazanie obecności ciał obcych np. pocisku i określenie przebiegu kanałów ran. Pracownia na naszej uczelni jest nowoczesnym i jednym z nielicznych ośrodków w Europie pozwalających na tak dokładne analizy i posiadających tak wysokiej klasy fachowców w tej dziedzinie. Przy badaniu ciała generała Sikorskiego wirtopsja okazała się bardzo istotna.

Po zakończeniu badań ciała polskich oficerów zostaną pochowane ponownie z wszystkimi wojskowymi honorami na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Data opublikowania: 03.12.2010
Osoba publikująca: Łukasz Stadnicki

Widok zawartości stron Widok zawartości stron