Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Spotkanie przedstawicieli doktorantów UJ i Royal College of Defence Studies

Delegacja doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego spotkała się z przedstawicielami londyńskiej Royal College of Defence Studies (RCDS) - najważniejszej i najbardziej prestiżowej uczelni wojskowej w Wielkiej Brytanii. Jej absolwenci obejmują zwykle wysokie wojskowe stanowiska kierownicze.

W spotkaniu z grupą kilkunastu oficerów z Wielkiej Brytanii, Indii, Pakistanu, Arabii Saudyjskiej, Afganistanu, Nowej Zelandii, Bahrajnu, Kataru, Gany i Malezji wraz z brytyjskim attaché wojskowym w Polsce płk. Davidem Houghtonem wzięła udział m.in. prezes Towarzystwa Doktorantów Karolina Dukała, a całość poprowadził Hubert Więckowski z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ. W dyskusji poprzedzonej czterema krótkimi prezentacjami przygotowanymi przez doktorantów UJ, poruszano tematykę bieżącej sytuacji Polski i procesów zachodzących w wielu sferach życia społecznego.

Oficerowie z Wielkiej Brytanii poznali dzięki temu perspektywę młodych polskich środowisk akademickich, ale też podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat zaobserwowanej rzeczywistości. Jak ujął to szef delegacji z RCDS gen. Sebastian J. L. Roberts: „W języku polskim istnieje bardzo dobre określenie na proces przemian: ‘transformacja'. W jakimś sensie zawsze jest się w transformacji – inaczej pozostaje tylko stagnacja i regres".

Karolina Dukała: „Goście z RCDS chcieli bliżej przyjrzeć się Polsce, poznać jej obecną sytuację polityczną, ekonomiczną i społeczną, a także skupić się na zagadnieniach dotyczących wyzwań stojących przed Polską w tych obszarach. Celem spotkania było zbudowanie obrazu naszego kraju, jako państwa o dużym potencjale intelektualnym wśród młodych ludzi i ich wielkiej aktywności oraz poszukiwanie odpowiedzi na pytania dotyczące rozwoju Polski w przyszłości".

Hubert Więckowski: „Spotkanie miało formę okrągłego stołu, co niewątpliwie sprzyjało atmosferze dialogu. W jego trakcie oficerowie z RCDS zadali wiele merytorycznych pytań przedstawicielom Towarzystwa Doktorantów UJ na temat roli Polski w Europie, perspektyw studentów i doktorantów na przyszłość po ukończeniu studiów oraz opinii  na temat polskiej klasy politycznej i przemian społeczno-kulturowych w Polsce".

Obecność przedstawicieli środowiska młodych polskich naukowców na arenie międzynarodowej jest niezmiernie ważna, aby nasz kraj i jego ośrodki akademickie mogły być ukazywane na świecie jako miejsca skupiające ludzi pracowitych, ambitnych i przede wszystkim znakomicie wykształconych wg najlepszych światowych standardów. Potwierdzać te fakty może rosnąca liczba nagród i wyróżnień przyznawanych Polakom przez międzynarodowe organizacje naukowe.

Дата опублікації: 19.06.2013
опубліковано: Mariusz Kopiejka