Czytelnia Europeistyczna i Biblioteka Austriacka

Biblioteka Jagiellońska zaprasza pracowników naukowych oraz studentów wszystkich kierunków do zapoznania się z księgozbiorem Czytelni Europeistycznej znajdującej się w nowym gmachu Biblioteki Jagiellońskiej: Al. Mickiewicza 22, wejście: ul. Oleandry 3, sala nr 1129, I pietro.

Zachęcamy do korzystania z naszych zbiorów, w skład których wchodzą:

• Tzw. Księgozbiór Europejski – tworzony od 2001 roku, zawiera głównie publikacje związane z tematyką Europy i Unii Europejskiej. Został wyodrębniony ze zbiorów ogólnych Biblioteki Jagiellońskiej oraz przejętych z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  • Księgozbiór dawnego British Council – istniejący od 1959 roku, anglojęzyczny, obejmujący głównie publikacje z zakresu historii Wielkiej Brytanii, językoznawstwa, literaturoznawstwa, metodyki nauczania. Posiadamy również bardzo bogaty dział książek do nauki języka angielskiego, ze wszystkich poziomów nauczania.
  • Biblioteka Austriacka – działająca od 1986 roku, na podstawie umowy Uniwersytetu Jagiellońskiego z rządem Republiki Austrii.

Pragniemy zwrócić szczególną uwagę wszystkich zainteresowanych właśnie na księgozbiór Biblioteki Austriackiej (finansowany przez Ministerstwo ds. europejskich i zagranicznych rządu Republiki Austrii na podstawie umowy z Uniwersytetem Jagiellońskim). Liczy on obecnie 8509 wol. druków zwartych, 18 tytułów czasopism (Profil, Weltnachrichten, Celluloid, Der Standard, Die Presse, Buhne, Literatur und Kritik i in.), płyty CD – audiobooki, kasety magnetofonowe, kasety video i DVD.

Biblioteka gromadzi wyłącznie dzieła w języku niemieckim wydane w Austrii. Są to, publikacje przede wszystkim o charakterze naukowym, głównie z dziedzin humanistycznych: z zakresu filozofii, historii, literatury austriackiej (opracowania i teksty), językoznawstwa, geografii, socjologii, historii sztuki – posiadamy bogate zbiory albumowe: malarstwo, grafika, fotografia.

Ponadto tworzone są nowe, godne uwagi działy, jak np.: polityka (w tym europeistyka), psychologia, turystyka, historia wojskowości, judaika, feminizm.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do korzystania z naszej czytelni, szczególnie polecamy:

Studentom: szeroki wybór opracowań i analiz literackich, biografii pisarzy oraz książek z dziedziny literaturoznawstwa, jak również bogaty dział beletrystyki – regularnie uzupełniane o nowości wydawnicze - na zajęcia oraz do prac licencjackich i magisterskich. Rekomendujemy również obszerny dział językowy : językoznawstwo (teoria i ćwiczenia), słowniki ogólne i specjalistyczne, translatoryka, dydaktyka, metodyka nauczania języka niemieckiego, poradniki, pedagogika.

Wykładowcom języka niemieckiego oferujemy : dodatkowo zbiory metodyczno-dydaktyczne, podręczniki, poradniki, materiały: tekstowe, muzyczne i filmowe (ciekawy zbiór audiobooków i płyt DVD).

Obecnie trwają intensywne prace nad projektem: „Udostępnianie informacji o księgozbiorze austriackim w Komputerowym Katalogu Zbiorów Bibliotek UJ - retrospektywne katalogowanie książek". Obecnie w Katalogu Komputerowym Bibliotek UJ można znaleźć już ponad 2 tys. rekordów książek z Biblioteki Austriackiej (opatrzone sygnaturą BJ Austr.).
O zawartości księgozbiorów informują również dodatkowo kartkowe katalogi: alfabetyczny i systematyczny – znajdujące się w Czytelni Europeistycznej.

Ze wszystkich dzieł Biblioteki Austriackiej można korzystać zarówno na miejscu, jak również wypożyczać książki do domu - dla posiadających ważną kartę biblioteczną przyznany jest limit 4 dzieł dodatkowo poza wypożyczeniami ze zbiorów ogólnych BJ.

Szczegółowych informacji można szukać na stronie domowej Biblioteki Austriackiej – zakładka ze strony BJ: http://www.bj.uj.edu.pl/zas/cz_austr1.php
pod numerem tel.: +48 12 663-34-39 lub na miejscu w Czytelni Europeistycznej BJ
w godzinach otwarcia biblioteki:
poniedziałek – piątek  8.00-20.20
sobota  8.00-15.00