Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uroczyste otwarcie Laboratorium Nanostruktur

9 grudnia 2010 r. na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Nanostruktur wchodzącego w skład Zespołu Laboratoriów Nanotechnologii i Nauki o Powierzchni powstającego w ramach projektu ATOMIN: Badanie układów w skali atomowej: nauki ścisłe dla innowacyjnej gospodarki. Otwarcie było połączone z uruchomieniem Zintegrowanego systemu do syntezy i diagnostyki nanostruktur - układu do obrazowania i manipulacji obiektami w skali nano, który znajduje się w Zakładzie Fizyki Nanostruktur i Nanotechnolgoii Instytutu Fizyki kierowanym przez prof. dr hab. Marka Szymońskiego.

Zintegrowany system do syntezy i diagnostyki nanostrukturjest urządzeniem unikatowym w skali światowej. Jego wyjątkowość polega na połączeniu w jednym urządzeniu niskotemperaturowego mikroskopu sondy skanującej (pracującego zarówno w trybie STM, jak i ncAFM w zakresie temperatur od 4K do temperatury pokojowej), czteropróbnikowego mikroskopu tunelowego sprzęgniętego z wysokorozdzielczym mikroskopem elektronowym i hemisferycznym analizatorem energii elektronów oraz komory preparacyjnej. Takie zestawienie elementów najwyższej klasy pozwala na przeprowadzanie w jednym urządzeniu kompleksowych eksperymentów, łączących w sobie syntezę/fabrykację oraz charakteryzację nanostruktur, w kontrolowanych warunkach ultra wysokiej próżni (ciśnienia na poziomie 10-10mbar i niższym). Ów potencjał badawczy został już doceniony przez Komisję Europejską poprzez przyznanie finansowania w ramach 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej dla zintegrowanego projektu Atomic Scale  and Single Molecule Logic Gate Technologies (AtMol), zaproponowanego przez konsorcjum składającego się z 11 strategicznych partnerów, w tym Uniwersytetu Jagiellońskiego. AtMol jest jedynym tego typu projektem finansowanym w ramach akcji Future Emerging Technologies Proactive Information and Communication Technologies (FET Proactive ICT Call 6). Warto zaznaczyć, że istnieją tylko dwa układy eksperymentalne o porównywalnej konfiguracji i możliwościach jak ten, który w ramach Projektu ATOMIN wyposażył Laboratorium Nanostruktur - jeden w Singapurze i jeden w Tuluzie. Ośrodki dysponujące tymi urządzeniami są również członkami konsorcjum, które realizuje projekt AtMol. Przez wzgląd na ścisłą współpracę w ramach konsorcjum, pracownicy Uniwersytetu Jagiellońskiego znajdują się w wąskim gronie ekspertów dysponujących zarówno doświadczeniem, jak i aparaturą, które umożliwiają realizację badań o charakterze przełomowym.

Kierowany przez prof. dr hab. Jarosława Koperskiego Projekt ATOMIN jest realizowany na Uniwersytecie Jagiellońskim z funduszy strukturalnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Działanie 2.1. Bezpośrednimi beneficjentami są Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej i Wydział Chemii. Realizacja Projektu jest przewidziana na lata 2009-2012.

Zdjęcia 1 i 2 przedstawiają uroczystość otwarcia Laboratorium Nanostruktur, w której wzięli udział dziekani, prodziekani  oraz pracownicy obu wydziałów. Zdjęcie 3 przedstawia wnętrze komory z układem Nanoprobe Zintegrowanego systemu do syntezy i diagnostyki nanostruktur.

Data opublikowania: 29.12.2010
Osoba publikująca: Łukasz Stadnicki

Widok zawartości stron Widok zawartości stron