Jan Paweł II i Uniwersytet Jagielloński

W Archiwum UJ powstaje księga pamiątkowa poświęcona związkom Jana Pawła II z Uniwersytetem Jagiellońskim. W ramach projektu gromadzone są relacje członków społeczności akademickiej UJ o ich kontaktach z księdzem Karolem Wojtyłą, a następnie biskupem, metropolitą i papieżem. Księga będzie opisywać te związki od pierwszej wizyty młodego Karola Wojtyły w Uniwersytecie Jagiellońskim w 1930 r. na promocji doktorskiej starszego brata Edmunda aż do śmierci i uczestnictwa przedstawicieli Uniwersytetu na pogrzebie papieża w 2005 r.

Pierwsza część księgi ze wspomnieniami kolegów i koleżanek będzie o czasach studiów Karola Wojtyły -  studenta polonistyki, następnie teologii na uniwersytecie, który jak sam podkreślał, był Jego Alma Mater. W dalszej części zamieszczone zostaną, relacje członków „środowiska wujkowego" –  studentów i młodych pracowników nauki UJ - uczestników wypraw górskich i kajakowych. Opublikowane zostaną również wspomnienia i dokumenty przedstawiające relacje profesorów UJ z arcybiskupem krakowskim - był to czas, gdy nie mogło być oficjalnego kontaktu między uniwersytetem a Karolem Wojtyłą.

Ważną częścią planowanego wydawnictwa będzie okres po 16 X 1978. Tu, oprócz relacji pracowników  naszej uczelni zostaną opublikowane transkrybowane audycje z Alma Radio – uczelnianej rozgłośni radiowej, w której temat papieża – Polaka często gościł w audycjach Redakcji Polityki. Ważne miejsce zajmie tu zagadnienie reakcji UJ na wybór swojego absolwenta na głowę Kościoła katolickiego, pierwsza pielgrzymka do ojczyzny i doktorat honorowy w 1983 r.

Ostatnia część publikacji będzie opowiadała o kontaktach władz i pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego z papieżem w okresie po 1989 r., oraz o jego wizytach w murach uczelni.

Księga oprócz wspomnień będzie zawierała bogatą dokumentację fotograficzną. Planowana jest również edycja wybranych dokumentów.

Materiały do wspomnianej księgi zostały już częściowo zebrane podczas realizacji filmu dokumentalnego „Moja Alma Mater" – przedstawiającego związki przyszłego papieża z Uniwersytetem Jagiellońskim w latach 1930 – 1978, a także do planowanej trzeciej części tego filmu – Moja Alma Mater - lata 1978 - 2005.

Archiwum UJ zwraca się z apelem do wszystkich członków społeczności akademickiej oraz absolwentów naszej uczelni  o nadsyłanie relacji o kontaktach z polskim papieżem. Prosimy także o informacje o posiadanych zdjęciach, listach, dokumentach czy innych pamiątkach związanych ze spotkaniami z Karolem Wojtyłą – Janem Pawłem II. Pracownicy Archiwum UJ mogą również wysłuchać i zarejestrować Państwa wspomnienia, które po autoryzacji mogłyby być opublikowane w planowanej księdze.

W sprawie księgi prosimy o kontakt z Bogusławem Sławińskim z Archiwum UJ: 12 663-34-50, boguslaw.slawinski@uj.edu.pl.

Data opublikowania: 11.02.2011
Osoba publikująca: Łukasz Stadnicki