Konferencja poświęcona wdrożeniu projektu pt. „Zakup i instalacja aparatu SPECT/CT oraz modernizacja Ośrodka Medycyny Nuklearnej"

21 marca 2011 r. w Centrum Dydaktyczno-Kongresowym Wydziału Lekarskiego UJ w Krakowie odbyła się konferencja poświęcona wdrożeniu projektu pt. „Zakup i instalacja aparatu SPECT/CT oraz modernizacja Ośrodka Medycyny Nuklearnej w Oddziale Klinicznym Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie".

W trakcie konferencji zaprezentowano możliwości hybrydowego aparatu SPECT/CT dającego możliwość jednoczesnej rejestracji obrazów scyntygraficznych (SPECT) i tomografii komputerowej (CT) dla potrzeb diagnostyki obrazowej w zakresie onkologii.

Zainstalowane w zmodernizowanym Ośrodku Medycyny Nuklearnej urządzenie pozwala na wczesne wykrycie i dokładną lokalizację szczególnie małych zmian nowotworowych.

Całkowita wartość projektu obejmującego modernizację oraz zakup urządzenia wyniosła 7,2 mln zł, z czego 6,1 mln zł pochodziło ze środków UE a blisko 1,1 mln zł z dotacji Ministerstwa Zdrowia.

Scyntygrafia jest metodą uzyskiwania obrazu narządów przy pomocy niewielkich dawek izotopów promieniotwórczych. Do tej pory lekarze mając obraz scyntygraficzny zmian chorobowych u pacjenta komputerowo nakładali na niego obraz uzyskany np. podczas rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej, dzięki SPECT/CT badanie trwa krócej, a uzyskany obraz jest dużo dokładniejszy.

Data opublikowania: 22.03.2011
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka