Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Prorektor UJ ds. dydaktyki z wizytą na Uniwersytecie Minzu w Pekinie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniach 20-23 października prorektor UJ ds. dydaktyki, prof. dr hab. Andrzej Mania odwiedził Uniwersytet Minzu w Pekinie. Celem wizyty było rozszerzenie współpracy Uniwersytetu Jagiellońskiego z tą Uczelnią. Prof. Andrzej Mania spotkał się z Panią Prorektor (Vice President of Minzu University of China), PhD. Prof. Song Min.

W trakcie wizyty Prorektor odbył także spotkanie ze studentami Minzu University, podczas którego zaprezentował uczestnikom możliwości studiowania na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także opowiedział o wielowiekowej tradycji UJ oraz jego współczesnym wizerunku. Wystąpienie zostało przyjęte z wielkim entuzjazmem i stwarza szansę nawiązania bliższych kontaktów w przyszłości.

Kontakty między Uniwersytetem Jagiellońskim a Uniwersytetem Minzu w Pekinie mają już kilkuletnią historię. W grudniu 2009 r. w Pekinie podpisana została umowa o współpracy między naszymi uczelniami wraz z aneksem o zasadach organizacji wymiany studentów. 30 czerwca 2010 roku goszcząca na UJ delegacja chińska podpisała aneks do tej umowy opisujący zasady wymiany pracowników. W lutym bieżącego roku przebywała w UJ na zaproszenie prorektora ds. dydaktyki prof. dr. hab. Andrzeja Mani dwuosobowa delegacja z pekińskiego uniwersytetu: prof. Ying Zhang i pani Xiaoing Guan.

Partnerstwo uniwersytetów realizuje się głównie poprzez wymianę studentów oraz współpracę naukową Wydziału Filozoficznego UJ, polegającą m. in. na wspólnym corocznym organizowaniu konferencji na przemian w Krakowie i Pekinie. Wymiana cieszy się dużym zainteresowaniem. Umowa została przedłużona na kolejne pięć lat.

Na Minzu University studiuje około 12 tysięcy studentów, z czego 300 osób to zagraniczni studenci, którzy podjęli naukę języka chińskiego. Pekiński uniwersytet jest jedną z 17 uczelni wyższych w Chinach specjalizujących się w kształceniu mniejszości narodowych. Początki Central University of Nationalities siegają roku 1941 i powstania Yan'an Institute of Nationalities (Instytut Narodowościowy w Yan'an). Ośrodek został oficjalnie zarejestrowany w 1951roku w Pekinie, a jego obecna nazwa obowiązuje od roku 1993. Uniwersytet mieści się na zachodnich przedmieściach Pekinu, od południa sąsiadując z Chińską Biblioteką Narodową. CUN jest uznanym ośrodkiem w Chinach, kształcącym studentów wywodzących się z blisko 56 chińskich grup etnicznych. CUN jest wszechstronnym ośrodkiem badawczym specjalizującym się w naukach humanistycznych, socjologicznych i studiach etnicznych. Bardzo dobre wyniki osiąga także w dziedzinach związanych z etnologią, językami i literaturami chińskich mniejszości narodowych, historią chińskich mniejszości, gospodarką, ochroną środowiska, myślą polityczną, sztuką i religią rejonów zamieszkałych przez mniejszości narodowe. Biblioteka uniwersytetu liczy ponad 1 600 000 woluminów włączając pisma i dokumenty związane z mniejszościami etnicznymi. Muzeum Etniczne CUN posiada ponad 30 000 rzadkich eksponatów, służących studentom uniwersytetu do badań. W chwili obecnej uniwersytet zorientowany jest na wszechstronny rozwój, badania i internacjonalizację.

Data opublikowania: 31.10.2013
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron