Prof. Jan Woleński laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Rada Fundacji po raz dwudziesty drugi przyznała nagrody za wybitne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy poznawcze, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają mu znaczące miejsce we współczesnej nauce światowej. Nagrody FNP - określane "polskimi Noblami" - uważa się za najpoważniejsze wyróżnienie naukowe w Polsce. Ich wysokość wynosi 200 tys. zł.

Tegorocznym laureatem w obszarze nauk humanistycznych i społecznych został prof. dr hab. Jan Woleński, emerytowany profesor zwyczajny Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeden z najbardziej rozpoznawalnych w świecie filozofów polskich. Rada Fundacji wyróżniła Profesora za "wszechstronną analizę prac szkoły lwowsko-warszawskiej i wprowadzenie jej dokonań do międzynarodowego dyskursu współczesnej filozofii".

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 4 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie.

Prof. dr hab. Jan Woleński, emerytowany profesor zwyczajny Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek Institut Internationale de Philosophie, Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności i Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W latach 2005-2008 prezydent Europejskiego Towarzystwa Filozofii Analitycznej. Zainteresowania badawcze: epistemologia, logika, metodologia nauk oraz filozofia prawa. Autor oraz współautor 1700 publikacji, w tym 600 artykułów naukowych i 25 książek. Wśród najważniejszych publikacji znajdują się: Z zagadnień analitycznej filozofii prawa (1980), Filozoficzna szkoła lwowsko-warszawska (1985), Logic and philosophy in the Lvov-Warsaw school (1989), Granice niewiary (2004), Epistemologia. Poznanie, prawda, wiedza i realizm (2006), Szkice o kwestiach żydowskich (2011), Essays on Logic and Its Applications in Philosophy (2011).

Data opublikowania: 05.11.2013
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały