Prof. Janusz Skalski odznaczony medalem "Gloria Medicinae"

Prof. Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Polsko-Amerykańskim Instytucie Pediatrii Wydziału Lekarskiego UJ CM otrzymał medal "Gloria Medicinae".

Medal przyznawany jest przez Polskie Towarzystwo Lekarskie osobom szczególnie zasłużonym w dziedzinie medycyny. Kapituła wyróżniła profesora Skalskiego m.in. „za najwyższy szacunek dla zdrowia i życia ludzkiego, za sumienne i godne wykonywanie sztuki leczenia, za podtrzymywanie honoru i szlachetnych tradycji stanu lekarskiego".

Prof. Janusz Skalski jest specjalistą w zakresie kardiochirurgii dziecięcej. Z pasją i zaangażowaniem wykonuje swoje obowiązki zawodowe, a także aktywnie działa na polu filantropii. Za swoje dokonania wielokrotnie nagradzany różnymi wyróżnieniami i odznaczeniami m.in. Orderem Uśmiechu i nagrodą Złoty Skalpel. Profesor jest autorem 310 prac naukowych i rozdziałów książkowych, w tym ponad 100 z zakresu historii i filozofii medycyny oraz etyki lekarskiej; 230 prac i doniesień zjazdowych, redaktor naukowy 8 monografii zbiorowych i dwóch podręczników oraz autor rozdziałów w 11 innych książkach i podręcznikach. Promotor 6 rozpraw doktorskich, recenzował: 18 doktoratów, 14 przewodów habilitacyjnych, 8 profesorskich.

Uroczystość wręczenia medalu miała miejsce 8 listopada 2013 r. w Zamku Królewskim w Warszawie. Medale "Gloria Medicinae" ustanowiono w 1990 roku z inicjatywy prezesa Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, profesora Jerzego Woy-Wojciechowskiego. Wśród dotychczas nagrodzonych są takie osobowości jak: Zbigniew Religa, Jerzy Sadowski, Jacek Puchała, Wojciech Rowiński.

Data opublikowania: 14.11.2013
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka