Posiedzenie Prezydium oraz zgromadzenie plenarne KRASP

W dniach od 11 do 13 listopada br. prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych, prof. dr hab. Stanisław Kistryn uczestniczył w posiedzeniu Prezydium oraz zgromadzeniu plenarnym Konferencji Rektorów Akademickich Szkól Polskich.

Prezydium KRASP podjęło szereg uchwał, które przedstawiają jednolite stanowisko szkół wyższych wobec interpretacji niektórych przepisów prawnych dotyczących ich funkcjonowania.

W zgromadzeniu plenarnym KRASP wzięła udział Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Barbara Kudrycka. Podczas zgromadzenia omówiono sprawy finansowania nauki i systemu szkolnictwa wyższego w aspekcie proponowanych nowelizacji ustaw regulujących funkcjonowanie tych obszarów. Zgromadzenie wybrało przedstawicieli do Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.

Dużym zainteresowaniem Rektorów cieszyła się prezentacja projektu CM UJ podjętego w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, przedstawionego przez Zastępcę Kwestora UJ, M. Jędrychowskiego. W czasie posiedzenia omówiono także zagadnienia kategoryzacji jednostek naukowych, sprawy związane z implementacją otwartego dostępu do treści naukowych, perspektywy finansowe w ramach programu HORIZON 2020 oraz funkcjonowanie Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Rektor Kistryn odebrał z rąk Przewodniczącego PKA dyplomy certyfikujące otrzymanie wyróżniającej oceny instytucjonalnej dla Wydziałów Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz Stosunków Międzynarodowych i Politycznych.

Następne plenarne posiedzenie KRASP organizowane będzie przez Uniwersytet Jagielloński w dniach 8 i 9 maja 2014, w powiązaniu z uroczystościami Jubileuszu 650-lecia.

Data opublikowania: 14.11.2013
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka