Projekt uniwersyteckiego Archiwum nominowany do prestiżowej nagrody

Po raz dziewiąty serwis Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego organizują konkurs "Popularyzator Nauki", skierowany do ludzi, którzy rozpowszechniają wiedzę w sposób otwarty. W tegorocznej edycji, w kategorii "Nauka w Internecie", nominowano Pamięć Uniwersytetu. Zwycięzcę wyłonią internauci spośród dziesięciu kandydatur. Głos na projekt realizowany przez Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego można oddać na stronie naukawpolsce.pap.pl. Plebiscyt potrwa do 6 stycznia 2014 roku.

- Nominacja do udziału w konkursie Popularyzator Nauki 2013 jest doskonałą wiadomością. Przy tej okazji warto się pochwalić, że kolejne materiały prezentowane w ramach projektu zyskają w najbliższym czasie nową jakość, a grono odbiorców powinno się poszerzyć. Mogę tylko poprosić społeczność uniwersytecką o udział w głosowaniu i zachęcić do obejrzenia filmów dotychczas opublikowanych w kanale YouTube UJ - mówi Maciej Zborek, dokumentalista z Archiwum UJ.

Projekt naukowy "Pamięć Uniwersytetu" został zainicjowany w styczniu 2010 r. Jego istotą jest przeprowadzanie i utrwalanie przy użyciu kamer filmowych wspomnień profesorów, pracowników i absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zebrane, a następnie zmontowane materiały dają zindywidualizowane świadectwo czasów, w których żyli i tworzyli rozmówcy, upamiętniają ich działalność i dokonania naukowe, a zarazem składają się na szczególny rodzaj "pamięci zbiorowej", konstytuującej naszą społeczność uniwersytecką. Lista wywiadów dostępna jest na stronie archiwum.uj.edu.pl.

Data opublikowania: 15.11.2013
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały