Studenci UJ wicemistrzami Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym

W dniach 15-17 listopada 2013 na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ odbyły się Akademickie Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym. W zawodach wzięły udział 72 trzyosobowe drużyny z 32 najlepszych uczelni informatycznych z Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier. Uniwersytet Jagielloński reprezentowało sześć zespołów studentów informatyki analitycznej na Wydziale Matematyki i Informatyki.

Nasi reprezentanci wypadli bardzo dobrze, zajmując 2. miejsce, tuż za zespołem Uniwersytetu Komeniusza w Bratysławie, który rozwiązał 9 z 12 konkursowych zadań. Reprezentacja Uniwersytetu Jagiellońskiego, w skład której weszli Jakub Adamek, Igor Adamski i Piotr Bejda zajęła drugie miejsce, rozwiązując także 9 zadań, ale w nieco gorszym czasie niż zwycięzcy. Trzecie miejsce zajęła drużyna Uniwersytetu Warszawskiego z 8 zadaniami. Kolejne miejsca przypadły Uniwersytetowi w Zagrzebiu i Uniwersytetowi Wrocławskiemu, też z 8 zadaniami.

Pierwsza piątka Akademickich Mistrzostw Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym weźmie udział w finałach najstarszych i najbardziej prestiżowych zawodów - ACM International Collegiate Programming Contest, które odbędą się w Jekaterynburgu.

Międzynarodowe Zawody w Programowaniu Zespołowym (ICPC) organizowane są po raz 39 przez Association for Computing Machinery, stowarzyszenie informatyków praktyków i teoretyków. Są to najstarsze, najbardziej prestiżowe i największe pod względem liczby uczestników zmagania tego typu. Biorą w nich udział trzyosobowe reprezentacje uczelni z całego świata. W ubiegłym roku w eliminacjach regionalnych o wejście do finału walczyło ponad 29 tysięcy studentów z ponad 2300 uczelni ze wszystkich kontynentów.

Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracujący pod opieką profesora Pawła Idziaka, już po raz ósmy zakwalifikowali się do finałów tych mistrzostw. W roku 2006 wrócili z medalem złotym, a w latach 2011 i 2013 z brązowym.

Data opublikowania: 20.11.2013
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały