Seminarium antyplagiatowe

18 listopada odbyło się seminarium dla Władz Rektorskich i Dziekańskich Uniwersytetu Jagiellońskiego, poświęcone problematyce plagiatu. W spotkaniu uczestniczyli prof. dr hab. Jacek Popiel, prorektor ds. polityki kadrowej i finansowej, prof. dr hab. Stanisław Kistryn, prorektor ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych oraz prof. dr hab. Andrzej Mania, prorektor ds. dydaktyki, który swoim przemówieniem otworzył spotkanie.

Na seminarium obecni byli także przedstawiciele Władz wszystkich Wydziałów UJ oraz pracownicy Biblioteki Jagiellońskiej i Centrum Badań nad Szkolnictwem Wyższym. Tematyka została zaprezentowana przez prof. dr hab. Ryszarda Markiewicza, Kierownika Katedry Prawa Własności Intelektualnej Wydziału Prawa UJ oraz dr Sybillę Stanisławską- Kloc, również z tej Katedry, specjalizującą się w prawnych aspektach plagiatu. W trakcie spotkania omówiono między innymi konsekwencje prawne popełnienia plagiatu zarówno dla studenta lub doktoranta jak i dla nauczyciela akademickiego oraz uczelni.

Przedstawione zostały także działania podejmowane przez UJ, mające na celu przeciwdziałanie zjawisku plagiatu. W trakcie seminarium poruszono również temat zapisu konsultowanego aktualnie Projektu Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym wprowadzającego Ogólnopolski System Antyplagiatowy. Seminarium zorganizowane zostało ze środków Projektu „Harmonizacja zarządzania dydaktyką na UJ w Krakowie", współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Data opublikowania: 20.11.2013
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka