Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Podpisanie umów o współpracy miedzy Uniwersytetem Jagiellońskim a japońskimi uczelniami akademickimi

W dniach od 10 do 17 listopada w Japonii gościła delegacja Władz UJ. Celem wizyty było podpisanie umów o współpracy z prestiżowymi japońskimi uczelniami akademickimi w obszarze nauk medycznych, nauk o życiu (life sciences) i humanistycznych (Uniwersytet w Kioto oraz National Institute of Agrobiological Sciences w Tsukubie), a także rozmowy dotyczące kontynuacji istniejącej współpracy (Uniwersytet w Tsukubie). W składzie uniwersyteckiej delegacji obecni byli: Rektor UJ prof. Wojciech Nowak, Prorektor UJ ds. CM prof. Piotr Laidler, kierownik nowo powstającego Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ prof. Kazimierz Strzałka oraz kierownik Ośrodka Neurobiologii w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ prof. Tadeusz Marek. Przedstawiciele UJ odwiedzili Kioto, gdzie została podpisana umowa o współpracy w zakresie wymiany naukowej pomiędzy Uniwersytetem w Kioto a Uniwersytetem Jagiellońskim.

Rangę Uniwersytetu w Kioto wyznacza liczba laueratów Nagrody Nobla, którą otrzymało dotychczas ośmiu profesorów tej uczelni. W Akademickim Rankingu Unwersytetów Świata tzw. rankingu szanghajskim uczelnia z Kioto zajmuje obecnie 26 miejsce.

W uroczystej ceremonii podpisania umowy ze strony japońskiej uczestniczyli: prof. Hiroshi Matsumoto, Prezydent Uniwersytetu w Kioto oraz prof. Junichi Mori, Wiceprezydent Uniwersytetu w Kioto ds. współpracy międzynarodowej oraz prof. Masahiro Kihara, Prezydent Graduate School of Medicine. Umowę podpisano na okres pięciu lat, po okresie tym możliwe będzie jej odnowienie za zgodą obu uczelni. Ramy współpracy określone w umowie obejmują wspólne badania, wymianę literatury naukowej, współdziałania w dziedzinie dydaktyki i programów dydaktycznych, organizację wspólnych imprez naukowych, wymianę studentów jak również rozwijanie innowacyjnych technologii oraz ich transferu. W czasie pobytu w Kioto delegacja UJ złożyła również wizytę w nowo otworzonym Advanced Scientific Technology and Management Research Institute of Kioto (ASTEM RI). Delegację podejmował wiceprezydent Instytutu prof. Keisuke Makino. Po zapoznaniu się z profilem badań realizowanych w Instytucie omawiano zagadnienia dotyczące systemu finansowania badań naukowych w Japonii, mechanizmów transferu technologii oraz modelu zarządzania jednostkami badawczymi.

Kolejnym celem delegacji UJ była wizyta na Uniwersytecie w Tsukubie (UT), z którym UJ ma podpisana umowę o współpracy na lata 2002 – 2018. W trakcie wizyty omawiano dobrze ocenianą przez obie strony współpracę w zakresie studiów japonistycznych w UJ. Dalsza rozmowa dotyczyła perspektyw współpracy na kolejne lata w obszarze nauk przyrodniczych i medycznych. Ze strony japońskiej w rozmowach uczestniczyli: prof. Kyosuke Nagata - prezydent UT, dr Caroline F. Benton – wiceprezydent UT, dr Ohneda Osamu - odpowiedzialny za współpracę międzynarodową Wydziału Medycznego UT, dr Shinobu Satoh oraz prof. Iwane Suzuki reprezentujący jednostki badawcze i dydaktyczne UT z obszaru nauk o życiu i środowisku a także dr Jun Ikeda (President Office Chief of Staff).

Na zakończenie wizyty w Uniwersytecie w Tsukubie delegacja UJ zwiedziła dwa ośrodki badawcze: medycyny i nauk o życiu tworzące Life Science Center of Tsukuba Advanced Research Alliance. Centrum reprezentował dr Koji Okabayashi (research administrator). Wizytę w Tsukubie sfinalizowano podpisaniem umowy z National Institute of Agrobiological Sciences (NIAS), największym w tej dziedzinie ośrodkiem badawczym w Japonii, którego zainteresowania koncentrują się wokół nauk o życiu i zastosowaniu badań realizowanych w tym obszarze w rolnictwie. W uroczystości podpisania umowy i rozmowach dotyczących współpracy ze strony japońskiej uczestniczyli: dr Hirohiko Hirochika (prezydent NIAS), dr Hiroaki Machii (wiceprezydent NIAS), dr Nagamine Tsukasa (wiceprezydent NIAS) oraz dr Mitsunori Kurihara (dyrektor generalny do spraw badań NIAS).

Wizyta delegacji UJ w Japonii sfinansowana została ze środków Projektu "Harmonizacja zarządzania dydaktyką na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Data opublikowania: 20.11.2013
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron