Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Fizycy z UJ: globalny i otwarty dostęp do świata nauki

1 stycznia 2014 startuje inicjatywa SCOAP3 realizowana pod auspicjami ośrodka badawczego CERN. Dzięki projektowi znaczna część naukowych tekstów z dziedziny fizyki wysokich energii stanie się dostępna na zasadach Open Access – każdy, bez ponoszenia kosztów, będzie mógł dotrzeć do artykułów i wyników badań, zaś twórcy tekstów zachowają swoje prawa autorskie. Wartym szczególnego podkreślenia faktem jest to, że wśród wybranych po starannej selekcji do współfinansowania i udostępnienia dziesięciu czasopism naukowych znalazły się wydawane na UJ "Acta Physica Polonica B".

SCOAP3 jest odpowiedzią na zmieniającą się dzięki internetowi rolę czasopism naukowych, które służą nie tyle rozpowszechnianiu wyników badań, co potwierdzeniu ich jakości poprzez system recenzowania prac naukowych. Dzięki wspólnemu działaniu udało się doprowadzić z jednej strony do obniżki opłat pobieranych przez wydawnictwa, z drugiej - stworzono otwarty dostęp do czasopism naukowych. Na takie warunki przystali czołowi wydawcy ze świata nauki m.in. Elsevier i Springer. W projekcie biorą udział setki bibliotek, jednostek badawczych, fundacji i agencji finansujących naukę, które z zebranych przez siebie środków opłacają koszty udostępnienia publikacji w tzw. otwartym dostępie. Plany projektu SCOAP3 przewidują zaangażowanie w to przedsięwzięcie kolejnych instytucji z całego świata. Starania o przystąpienie Polski do SCOAP3 podjęło środowisko polskich fizyków cząstek.

Obecnie SCOAP3 współfinansuje dziesięć czasopism publikujących artykuły z zakresu fizyki wysokich energii, które zostały wyłonione w rozpisanym przez CERN konkursie. Wśród nich znajduje się wydawane przez UJ i PAU polskie czasopismo "Acta Physica Polonica B". W informacji prasowej opublikowanej przez CERN czasopismo określone zostało jako „high quality international journals", zaś na stronie projektu figuruje wśród „key journals".

Czasopismo "Acta Physica Polonica B" koncentruje się na różnych subdziedzinach fizyki m.in. fizyce cząstek, teorii pola, fizyce jądrowej. Na czele jego komitetu redakcyjnego stoi prof. Michał Praszałowicz. Co warte uwypuklenia dostęp do artykułów publikowanych w „Actach" jest otwarty już od prawie 15 lat.

Data opublikowania: 10.12.2013
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron