Pracownik naukowy UJ liderem polskiej nauki

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniło 44 młodych naukowców, laureatów IV edycji programu Lider, którzy otrzymają 46 mln zł na swoje nowatorskie projekty naukowe. Jednym z wyróżnionych badaczy jest dr Szymon Pustelny z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, któremu przyznano 1 199 760,00 zł na realizację projektu Nowa generacja magnetometrów atomowych na potrzeby medycyny i przemysłu. Projekt ten otrzymał jedną z najwyższych ocen, a zarazem, jedno z najwyższych dofinansowań.

Symboliczne czeki wraz z certyfikatami wręczyli 18 grudnia 2013 roku podczas Gali Lider 2013 zwycięzcom konkursu minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska i dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski.

- Program Lider wspiera młodych naukowców w samodzielnym planowaniu pracy nad projektem naukowym. Naukowcy otrzymują około miliona złotych na realizowanie swoich badań, zdobywają doświadczenie w kierowaniu zespołem badawczym i współpracy z przedsiębiorcami. Będą też mogli brać udział w szkoleniach i warsztatach, na których zapoznają się z problematyką zarządzania projektami, ochrony praw własności intelektualnej, komercjalizacji wyników badań naukowych. To duża szansa dla najbardziej twórczych osób i wsparcie dla nich w sięganiu po pieniądze europejskie - mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska.

W trakcie postępowania konkursowego IV edycji programu młodzi badacze musieli wykazać się przygotowaniem do podjęcia samodzielnej realizacji projektu badawczego, który znajdzie zastosowanie w praktyce. Autorów najwyżej ocenionych wniosków zaproszono na rozmowy, podczas których musieli przekonać grono wybitnych ekspertów o znaczeniu zaproponowanego rozwiązania dla nauki i gospodarki.

Podczas Gali Lider 2013 ogłoszony został też piąty konkurs w tym programie. Budżet konkursu to 40 mln złotych. Maksymalne dofinansowanie jednego projektu wyniesie 1,2 mln złotych. Nabór wniosków potrwa od 2 stycznia do 3 marca 2014 roku.

Data opublikowania: 31.12.2013
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały