Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Uczone z UJ laureatkami programu "Pomost"

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozstrzygnęła VIII i jednocześnie ostatni konkurs w programie "Pomost", który jest skierowany do rodziców wracających do pracy naukowej po przerwach związanych z opieką nad dzieckiem. Do konkursu zgłoszono 113 wniosków. Biorąc pod uwagę rekomendacje panelu recenzenckiego, zarząd Fundacji wyłonił 15 laureatek, które będą prowadzić badania w dziedzinach Bio, Info, Techno. Laureatki konkursu na realizację projektów otrzymają finansowanie w łącznej wysokości blisko 4 mln złotych.

Finansowaniu przyznanemu mamom-naukowcom podlega grant badawczy i stypendia dla maksymalnie trzech podopiecznych (studentów lub doktorantów). Łączna suma obu części: projektowej i stypendialnej wynosi do 140 tys. złotych rocznie.

W gronie 15 laureatek są trzy uczone z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dr Karolina Bukowska-Strakova z Zakładu Immunologii Klinicznej Katedry Immunologii Klinicznej i Transplantologii Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii została laureatką VIII edycji programu POMOST realizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, wspierającego rodziców powracających do pracy naukowej po przerwach związanych z opieką nad dzieckiem. Projekt Rola oksygenazy hemowej-1 w granulocytopoezie związanej ze stresem ma na celu sprawdzenie mechanizmów działania oksygenazy hemowej-1 (HO-1) w mobilizacji komórek linii granulocytarnej w odpowiedzi na G-CSF oraz ustalenie znaczenia diagnostycznego i prognostycznego obniżonego poziomu HO-1 w leczeniu G-CSF'em pacjentów z neutropenią indukowaną chemioterapią.

Projekt o wartości 268 000,00 zł realizowany będzie od lutego 2014 r. do grudnia 2015 r. w Katedrze Immunologii Klinicznej i Transplantologii na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Z kolei dr Marcie Targosz-Koreckiej z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ przyznano 267 850,00 zł na realizację projektu Parametr elastyczności i siła oddziaływań międzykomórkowych jako nowy wskaźnik dysfunkcji komórek śródbłonka w hiperglikemii.

Trzecia laureatka - dr Aleksandra Wrońska również z WFAIAS UJ - prowadzić będzie badania nad emisją promieniowania gamma w eksperymentalnym modelu terapii hadronowej. W tym przypadku wysokość przyznanego grantu to 265 088,00 złotych.

Дата опублікації: 07.02.2014
опубліковано: Mariusz Kopiejka