Naukowiec z UJ wśród laureatów stypendiów - Nagród Naukowych "Polityki"

Stypendia przyznała Fundacja tygodnika „Polityka" w ramach akcji „Zostańcie z Nami" i były one skierowane do młodych i zdolnych naukowców. Ideą stypendiów - Nagród Naukowych "Polityki" jest promowanie wartościowego wzoru kariery, z naciskiem na intelekt i pracowitość, na przekór popkulturowym trendom.

Tegoroczne Nagrody Naukowe "Polityki" otrzymało pięciu laureatów reprezentujących pięć dziedzin nauki.

W kategorii: nauki społeczne nagrodzona została dr Marta Soniewicka.

Dr Soniewicka jest adiunktem na Uniwersytecie Jagiellońskim, prawniczką, przygotowuje też doktorat z filozofii. Zajmuje się bioetyką, zwłaszcza tak zwaną odpowiedzialnością prokreacyjną, oraz zagadnieniami sprawiedliwości globalnej. Epoka globalizacji, rozmywając granice państw narodowych, uzmysławia dziś wagę słusznego podziału dóbr i wymiaru sprawiedliwości w skali światowej - zwłaszcza za zbrodnie przeciw ludzkości. Jak mówi, dzięki studiom filozoficznym odkryła pasję pracy naukowej – myślenia i tworzenia. Studia prawnicze skierowały tę pasję na problematykę życia społecznego.

Pozostałymi laureatami zostali: dr n. hum. Joanna Różyńska (kategoria nauki humanistyczne), dr inż. Przemysław Biecek (kategoria nauki ścisłe), dr n. med. Wojciech Fendler (kategoria nauki o życiu), dr inż. Piotr Bilski (kategoria nauki techniczne).

Wartość finansowa każdego stypendium wyniosła 30 tys. zł. Laureaci wyłaniani byli dwuetapowo, przez dwie Kapituły.

Za: polityka.pl

Data opublikowania: 07.11.2011