Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Prezentacja programu badawczego NEOMICS

9 kwietnia w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu miała miejsce prezentacja rozpoczynającego się projektu badawczego dotyczącego ryzyka wystąpień powikłań u wcześniaków. To jedyny w Polsce taki projekt prowadzony na grupie najmłodszych pacjentów. Projekt będzie realizowany przez Klinikę Chorób Dzieci - wraz z Zakładem Genetyki Medycznej – Katedry Pediatrii Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii Wydziału Lekarskiego UJ CM kierowanej przez prof. Jacka J. Pietrzyka.

Celem projektu jest zbadanie czynników, które pozwolą precyzyjniej określić, czy genetyczna konstytucja dziecka urodzonego przedwcześnie warunkuje zwiększone zagrożenie np. przewlekłą chorobą płuc i retinopatią wcześniaczą, która może doprowadzić do ślepoty. Program badawczy o nazwie NEOMICS będzie prowadzony jednocześnie w Krakowie oraz w Norwegii i jest finansowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego w kwocie 4 mln zł.

Program badawczy pt. „Prematurity epigenome and proteome as a clue for prediction of prematiurity complications" rozszerzy i pogłębi zakres wcześniejszych badań w tym obszarze. Właśnie rozpoczyna się kwalifikacja pierwszych pacjentów, którzy zostaną objęci programem. Celem programu jest kompleksowa ocena nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu noworodka urodzonego przedwcześnie na poziomie molekularnym. Poddane analizie wzory metylacji DNA, profile ekspresji genów, zawartość białek w komórce pozwolą ocenić ich wpływ na występowanie bliskich i odległych powikłań wcześniactwa. Badania będą się składały z dwóch części: część eksperymentalna będzie prowadzona w Norwegii pod kierunkiem prof. Oli D. Saugstada, część kliniczna pod kierunkiem prof. Jacka J. Pietrzyka prowadzona będzie na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu i zakłada badania genetyczne wykonane w oparciu o jedną z najnowocześniejszych technik biologii molekularnej – metodę mikromacierzy u 120 noworodków urodzonych przed 30. tygodniem ciąży.

 

 

 

zdjęcia: Jerzy Sawicz

Data opublikowania: 11.04.2014
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron