Wizyta ambasadora Meksyku na Uniwersytecie Jagiellońskim

16 kwietnia 2014 roku, na zaproszenie Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych, Uniwersytet Jagielloński odwiedził ambasador Meksyku w Polsce, Ricardo Villanueva Hallal. Pierwszym punktem wizyty było spotkanie z rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Wojciechem Nowakiem, dziekanem WSMiP, prof. Bogdanem Szlachtą, dyrektorem Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych, prof. Adamem Walaszkiem oraz kierownikiem Zakładu Ameryki Łacińskiej, dr. hab. Andrzejem Krzanowskim.

W rozmowach zwrócono szczególną uwagę na konieczność rozwijania i rozszerzania współpracy pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim, a uczelniami meksykański.

Fot. Anna Wojnar

Następnie ambasador Meksyku złożył wizytę w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych, gdzie wygłosił wykład zatytułowany The Foreign Policy of Mexico. W pierwszej części wystąpienia przypomniał najważniejsze wydarzenia z historii Meksyku, w znacznej mierze warunkujące obecną sytuację geopolityczną kraju, a zwłaszcza stosunki meksykańsko-amerykańskie. Omówił także relacje gospodarcze i dyplomatyczne Meksyku z USA, Kanadą, krajami Ameryki Łacińskiej oraz państwami europejskimi. Ostatnią część wykładu Ricardo Villanueva Hallal poświęcił polsko-meksykańskiej współpracy. Przypomniał historię stosunków dyplomatycznych pomiędzy krajami, bieżące relacje gospodarcze oraz współpracę kulturalną. Podkreślił, że meksykańscy intelektualiści postrzegają Polskę przede wszystkim jako kraj świetnych uczelni, wysokiego poziomu wiedzy, wspaniałych poetów oraz świetnej muzyki. Wykład ambasadora zakończył się ożywioną dyskusją. Gościem specjalnym spotkania był konsul honorowy Meksyku w Krakowie, Janusz Postolko.

Spotkanie z ambasadorem Meksyku w Polsce odbyło się w ramach cyklu Jagiellońskie Spotkania Dyplomatyczne / Jagiellonian Diplomatic Encounters, zainicjowanego w roku akademickim 2012/2013 przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

Data opublikowania: 17.04.2014
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały