Inauguracja roku akademickiego pierwszych zagranicznych studiów UJ

Dwa dni napiętego harmonogramu, siedmiu wykładowców, dwudziestu czterech studentów - tak wyglądał pierwszy zjazd nowych podyplomowych studiów organizowanych w Londynie przez Uniwersytet Jagielloński.

"Polsko-brytyjskie partnerstwo strategiczne" są to pierwsze zagraniczne studia Uniwersytetu Jagiellońskiego organizowane we współpracy z Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie z siedzibą w Londynie. To wyjątkowe wydarzenie, bo najstarsza polska uczelnia po raz pierwszy nawiązała tak bliską współpracę z najstarszą polską zagraniczną uczelnią.

Program studiów został zaprojektowany tak, aby odpowiednio przygotować absolwentów do pracy w instytucjach rządowych, think tankach, instytucjach społeczno-kulturalnych, mediach oraz organizacjach pozarządowych specjalizujących się w relacjach polsko-brytyjskich. Są to studia podyplomowe, które odbywać się będą w Londynie w trybie weekendowym, co dwa tygodnie. Wykładowcami na studiach będą najlepsi eksperci z dziedziny politologii, stosunków międzynarodowych, historii, historii sztuki i wielu innych dziedzin, w których można mówić o stosunkach polsko – brytyjskich.

W trakcie części oficjalnej prof. Arkady Rzegocki – kierownik studiów, pełnomocnik rektora UJ odczytał list prof. dr hab. Karola Musioła – rektora UJ; głos zabrała także prof. dr hab. Halina Taborska – rektor PUNO.

Podczas pierwszego zjazdu studenci mieli okazję wysłuchać wykładów prof. Arkadego Rzegockiego (UJ), prof. Michaela Fleminga (PUNO), prof. Haliny Taborskiej (PUNO), prof. Andrzeja Nowaka (UJ), a także Konsula Generalnego RP Ireneusza Truszkowskiego oraz Senatora RP Andrzeja Persona.

Wszyscy tegoroczni studenci to ludzie zafascynowani kulturą brytyjską i jednocześnie kultywujący kulturę polską. Jak sami mówią, na tych studiach szukają dodatkowej wiedzy, literatury oraz usystematyzowania i pogłębienia tematów mniej znanych. Są wśród nich osoby, które w Wielkiej Brytanii mieszkają od 23 lat, są też tacy, którzy przyjechali miesiąc temu. Jedna ze studentek na każdy zjazd przylatywać będzie z Krakowa!

Data opublikowania: 16.11.2011
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka