Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kolejna planetoida odkryta przez studenta UJ

15 kwietnia 2014 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna i Instytut Minor Planet Center (MPC) opublikowały cyrkularz zawierający aktualne obserwacje drobnych ciał Układu Słonecznego z ubiegłego miesiąca wraz z nowymi numerowanymi planetoidami i nazwami.

Do listy numerowanych obiektów z numerem katalogowym 392728 została dopisana planetoida 2012 QJ52, której odkrywcami są Michał Żołnowski, przedsiębiorca z Krakowa i Michał Kusiak, student Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2012 roku prowadzą oni projekt Rantiga Osservatorio. Jest to pierwszy obiekt odkryty przez krakowskich obserwatorów, który oficjalnie trafił do tego katalogu.

Rantiga Osservatorio na liście swoich obserwacji posiada blisko 1200 kandydatów zgłoszonych jako potencjalnie nowe planetoidy. Około stu z nich najprawdopodobniej będzie ich odkryciami. Jeszcze przed listopadem 2010 roku procedury nadawania odkryć były znacznie przychylniejsze detekcjom dokonywanym przez małe obserwatoria. Dziś, w świetle nowego regulaminu, sytuacja mocno utrudniła uzyskanie prawa do odkrycia oraz wydłużyła okres oczekiwania na uzyskanie numeru katalogowego. Teoretycznie trwa to minimum 5 lat. "Obserwacją odkrywczą jest najwcześniej zgłoszona obserwacja, podczas opozycji planetoidy z najwcześniej zaraportowaną obserwacją z drugiej nocy'' (źródło MPC). Wykonując, zatem szereg pomiarów przez co najmniej dwie kolejne noce i tym samym otrzymując oznaczenie dla nowego obiektu niekoniecznie będziemy jego odkrywcami. Nowe zasady pomijają obecnie prawa obserwacji "inicjującej" obliczenia orbitalne danego obiektu, a faworyzują szereg niezliczonych jednonocnych obserwacji wykonanych w ostatnich 10−20 latach niezależnie od siebie przez duże projekty badawcze.

W przypadku planetoidy 2012 QJ52, numeracja nastąpiła jednak zaledwie po 2 latach, gdyż na podstawie własnych obliczeń orbitalnych oraz otrzymanych efemeryd M. Kusiak i M. Żołnowski odnaleźli dodatkowo w bazie danych z projektu NEAT obserwacje z lat 1996-2002, których nikt wcześniej nie zaraportował i które ostatecznie uznano za przedodkryciowe. Dzięki nim orbita została poznana bardzo dokładnie, a odkrycie przypisane polskiemu zespołowi. Planetoida o numerze katalogowym 392728, to planetoida pasa głównego obiektów między Marsem a Jowiszem obiegająca Słońce co 4,8 roku. Ma około 2 km średnicy.

Warto również dodać, że 15 kwietnia jednej z planetoid odkrytych przez projekt Catalina Sky Survey , obiegającej Słońce co 4,3 roku, a której rozmiary sięgają najprawdopodobniej ok. 1,5 km średnicy, Międzynarodowa Unia Astronomiczna przypisała nazwę "Żołnowski".

Data opublikowania: 28.04.2014
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Widok zawartości stron Widok zawartości stron