Konferencja prasowa w Collegium Novum

Punktualnie o godzinie 12:00 w sali Senackiej Collegium Novum rozpoczęła się konferencja prasowa. Podczas spotkania prof. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Jacek Popiel, prorektor UJ ds. polityki kadrowej i finansowej, Jan A. P. Kaczmarek, światowej sławy kompozytor oraz Adrian Ochalik, rzecznik prasowy Uczelni przedstawili przybyłym dziennikarzom szczegóły głównych obchodów Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego, które odbędą się 10 maja 2014 roku.

12 maja przypada Święto Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tegoroczne obchody rozpoczną się 10 maja w Katedrze na Wawelu, w której władze Uczelni złożą kwiaty na grobach Fundatorów Uniwersytetu: Kazimierza Wielkiego, królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły. Następnie, o godzinie 9.00, odprawiona zostanie msza św., koncelebrowana przez Metropolitę Krakowskiego ks. Kardynała Stanisława Dziwisza. Po jej zakończeniu zgromadzeni w Katedrze dziekani i rektorzy UJ, rektorzy uczelni polskich i zagranicznych, a także przedstawiciele władz państwowych uformują orszak, który przejdzie z Wzgórza Wawelskiego ulicami Krakowa do Auditorium Maximum UJ przy ulicy Krupniczej. Tu w południe rozpocznie się uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas którego złoty medal "Plus Ratio Quam Vis" otrzyma Jose Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej. Uroczystość będzie obfitowała w inne doniosłe momenty. Tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymają prof. Robert Huber, laureat nagrody Nobla w dziedzinie chemii oraz prof. Witold Kieżun, profesor nauk ekonomicznych.

Odznaczenia zostaną przyznane także Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Złoty Medal Honorowy za Zasługi dla Województwa Małopolskiego przekaże na ręce prof. Wojciecha Nowaka marszałek Marek Sowa oraz przewodniczący sejmiku Kazimierz Barczyk.

Tradycją w Uniwersytecie Jagiellońskim, przy okazji ważnych rocznic, było organizowanie imprez artystycznych - wystaw, koncertów, spektakli teatralnych. Tym wydarzeniom towarzyszyły także wydawnictwa albumowe i ściśle naukowe. Tak też będzie w tym roku. Część artystyczną rozpocznie 9 maja Koncert Jubileuszowy z okazji 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego. Podczas koncertu wykonane zostaną między innymi Mazur z opery "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki oraz "Carmina Burana" Carla Orffa. Tego samego dnia w Teatrze im. J. Słowackiego odbędzie się uroczysta gala z udziałem blisko 150 zaproszonych gości z całego świata. Na scenie z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, pod batutą Modestasa Pitrenasa, wystąpią soliści: Wioletta Chodowicz (sopran) i Krystian Adam Krzeszowiak (tenor), którzy zaprezentują najbardziej znane arie operowe.

W sobotę 10 maja na Rynku Głównym odbędzie się wielka prapremiera widowiska muzyczno-historycznego "Universa - Opera Otwarta", dzieła stworzonego dla Uniwersytetu przez Jana A. P. Kaczmarka, laureata Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel". W przedstawieniu wykorzystane zostaną teksty Marcjanusa Kapelli i Michała Rusinka.

- To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę napisać dzieło, którym składam hołd uczelni. Z radością przyjąłem tę propozycję. Bohaterami mojego utworu będzie Jadwiga Andegaweńska, Mikołaj Kopernik i Albert Einstein. W ich role wcielą się Iwona Sobotka, Małgorzata Walewska i Szymon Komasa. Będzie to opera otwarta, ponieważ rynek krakowski uniemożliwia wystawienie opery w zamkniętym kształcie. Będą zatem wizualizacje i ogromna ilość projekcji. To wszystko stworzy w moim przekonaniu wyjątkową jakość - mówi Jan A. P. Kaczmarek.

Następnego dnia w Filharmonii Krakowskiej zaplanowano kolejne wydarzenie dla melomanów. Tym razem Akademia Muzyczna w darze dla Uniwersytetu Jagiellońskiego zorganizuje koncert pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka, uznanego pianisty, dyrygenta i kompozytora. Część artystyczną głównych obchodów Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego zwieńczy koncert dedykowany w ramach IX Dni Muzyki Feliksa Mendelssohna organizowanych przez Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Zdjęcia: Anna Wojnar

Data opublikowania: 29.04.2014