Badaczki z UJ wsród lauratek stypendium L'Oreal dla wybitnych kobiet naukowców

Decyzją jury 11. edycji konkursu "Dla Kobiet i Nauki" organizowanego przez firmę L'Oreal laureatkami zostały dr Aneta Kasza i doktorantka Anna Grochot-Przęczek.

Dr Aneta Kasza pracuje w Zakładzie Biochemii Komórki Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ. Tematem jej pracy habilitacyjnej są "Mechanizmy regulacji ekspresji genów przez cytokiny prozapalne i naskórkowy czynnik wzrostu". Celem prowadzonych przez nią badań jest poznanie wewnątrzkomórkowych szlaków przekazu sygnału, czynników transkrypcyjnych przez nie aktywowanych i ostatecznie genów ulegających ekspresji, i pełniących ważną funkcję w regulacji procesów takich jak przeżywalność komórek oraz ich proliferacja. Jej praca może w przyszłości przyczynić się do lepszego poznania przyczyn powstawania raka piersi i jednej z odmian raka mózgu - glejaka. Przyznano jej stypendium habilitacyjne w wysokości 30 tys. zł.

Z kolei Anna Grochot-Przęczek z Zakładu Biotechnologii Medycznej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ została laureatką wartego 25 tys. zł stypendium doktoranckiego. Jej praca doktorska nosi tytuł "Zastosowanie proangiogennych komórek pochodzenia szpikowego w terapeutycznej angiogenezie: rola oksygenazy hemowej-1". Pracuje nad możliwością pobudzenia powstawania naczyń krwionośnych. Taka potrzeba dotyczy m. in. pacjentów z chorobą niedokrwienną kończyn.

W dotychczasowych konkursach stypendialnych L'Oreal aż pięć spośród stypendiów związanych z biologią i biotechnologią przyznano badaczkom z Uniwersytetu Jagiellońskiego co stanowi chlubny rekord i ewenement w skali kraju.

Stypendium "Dla kobiet i nauki" przyznawane jest od 2001 roku, a jego celem jest zwiększenie udziału kobiet naukowców na wszystkich szczeblach nauki i promocja ich wybitnych badań.

Data opublikowania: 09.12.2011
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka