Koncert kameralny dedykowany Uniwersytetowi Jagiellońskiemu

Utworów Felixa Mendelssohna Bartholdy'ego, Mieczysława Weinberga i Dymitra Szostakowicza, w wykonaniu światowej sławy pianistki Elany Braslavsky i krakowskiego kwartetu "Cordes Classiques", wysłuchali melomani podczas koncertu kameralnego dedykowanego Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Przybyłych do Centrum Kultury Żydowskiej gości przywitał Joachim Russek, dyrektor placówki, który wręczył rektorowi Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciechowi Nowakowi pamiątkową odznakę wybitą z okazji XX-lecia CKŻ. W swoim wystąpieniu nawiązał również do trwających obchodów Jubileuszu 650-lecia UJ. - Fakt, że możemy w małym stopniu przyczynić się do tej wielkiej uroczystości jest dla nas źródłem zwyczajnej radości - powiedział.

Elena Braslavsky urodziła się w Moskwie, gdzie też studiowała w Szkole Muzycznej Gnesina. Po wyjeździe do USA kontynuowała naukę w Juilliard School of Music w Nowym Jorku, gdzie zdobyła tytuł doktora. Jako stypendystka Fundacji Fullbrighta i Fundacji DAAD studiowała również w Państwowej Szkole Muzycznej w Kolonii oraz Europejskiej Akademii Mozartowskiej w Pradze u Sandora Vegha. Bardzo dużo koncertuje w renomowanych salach Ameryki Północnej i Południowej, Japonii, Korei oraz Europy. Występowała m.in. ze Stevenem Isserlisem, Nibuko Imai i Mścisławem Rostropowiczem. Uczyła gry na fortepianie w Juilliard School of Music, Mannes College w Nowym Jorku. Aktualnie wykłada w salzburskim Mozarteum.

"Cordes Classiques" tworzą krakowscy muzycy, kameraliści na co dzień związani z Orkiestrą Sinfonietta Cracovia. Głównym obszarem zainteresowań i działalności zespołu jest muzyka mistrzów klasycyzmu - Haydna, Mozarta i Beethovena, których dzieła krystalizowały formę kwartetu smyczkowego i zarazem wyznaczały kierunki rozwoju kameralistyki. Kwartet z powodzeniem występuje na wielu koncertach cieszących się dużym zainteresowaniem publiczności.

Poniedziałkowy koncert w Centrum Kultury Żydowskiej na Kazimierzu zamknął muzyczno-artystyczną oprawę głównych obchodów Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. W dniach od 9 do 11 maja odbyły się:

Zdjęcia: Wojciech Karliński

Data opublikowania: 12.05.2014