Bezpłatne badania profilaktyczne dla kobiet zatrudnionych w UJ

Zaproszenie na bezpłatne badania profilaktyczne dla kobiet zatrudnionych w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Bezpłatne badania cytologiczne

Szpital Uniwersytecki w Krakowie zaprasza wszystkie kobiety w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie korzystały z populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy na bezpłatne badania cytologiczne.

Badanie można wykonać od poniedziałku do piątku w godzinach 12-14 w Poradni Ginekologiczno - Położniczej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, przy ul. Kopernika 23 (parter), po uprzedniej rejestracji pod nr  12 424 85 03.

Na badanie należy zabrać ze sobą: dowód osobisty oraz  dowód aktualnego ubezpieczenia.

Rak szyjki macicy to nowotwór, który rozwija się długo, wolno i wieloetapowo. Dlatego, dzięki odpowiedniej profilaktyce można go wykryć na bardzo wczesnym etapie i w pełni wyleczyć. Wczesnym zmianom nowotworowym w raku szyjki macicy nie towarzyszą wyraźne objawy, dlatego nie można czekać z wizytą u specjalisty, aż zauważy się niepokojące dolegliwości.

Bezpłatne badania mammograficzne

Szpital Uniwersytecki w Krakowie zaprasza wszystkie kobiety w wieku 50 –69 lat, które w ciągu ostatnich dwu lat nie korzystały z populacyjnego  programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi na bezpłatne badania mammograficzne.

Badanie można wykonać od poniedziałku do piątku w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej  Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, przy ul. Kopernika 19, po uprzedniej rejestracji pod nr  12 424 77 65 .

Na badanie należy zabrać ze sobą dowód osobisty, dowód aktualnego ubezpieczenia oraz posiadane poprzednie wyniki badań.

Rak piersi,  to najczęstszy i najgroźniejszy nowotwór występujący u kobiet, jest także najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów u kobiet.

Rak piersi objawia się po latach utajonego wzrostu, a rokowanie zależy od stopnia zaawansowania. Istnieje wyraźna zależność między wielkością zmiany a okresem wystąpienia objawów. Rak wykryty we wczesnym okresie wzrostu najczęściej nie daje jeszcze przerzutów do okolicznych węzłów chłonnych i rokuje wieloletnie przeżycie, a nawet wyleczenie w około 90% przypadków.

Data opublikowania: 14.12.2011
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka