Wystawa o życiu i pracy Marii Skłodowskiej-Curie gości w Gdańsku

14 grudnia 2011 rektor Politechniki Gdańskiej prof. Henryk Krawczyk wspólnie z rektorem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Januszem Morysiem i wiceprezesem oddziału PAN w Gdańsku prof. Januszem Limonem otworzyli, przygotowaną przez Wydział Chemii UJ i Muzeum UJ, wystawę „Maria Skłodowska-Curie. Kobieta niezwykła".  Wystawa, poświęcona życiu i pracy uczonej oraz jej kontaktom z krakowskim środowiskiem naukowym, eksponowana jest na dziedzińcu północnym Politechniki Gdańskiej do dnia 6 stycznia 2012 r., natomiast w dniach od 9 stycznia do 14 lutego eksponowana będzie w bibliotece głównej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Oprócz informacji biograficznych wystawa prezentuje również tło historyczne odkryć naukowych, które doprowadziły do odkrycia promieniotwórczości, a potem radu i polonu. Pokazana jest również liczna korespondencja młodej panny Marii i wielkiej Uczonej – Madame Curie. Autorki wystawy zaprezentowały też krakowskie środowisko naukowe w czasach gdy Maria, absolwentka fizyki i matematyki na Sorbonie, szukała posady na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dużo uwagi poświecono również związkom Marii Skłodowskiej-Curie z medycyną. Prezentowane jest zaangażowanie Uczonej w organizację służby radiologicznej w czasie I Wojny Światowej i jej późniejsze prace na rzecz zastosowania radu do celów terapeutycznych.

Wystawa pokazuje Marię Skłodowską-Curie, dwukrotną laureatkę Nagrody Nobla, jako kobietę, która jak nikt inny potrafiła dążyć do celu i pokonywać wszelkie bariery. Pokazuje ją jako osobę niezwykle skromną, aczkolwiek wyrażającą swe poglądy w sposób jasny i stanowczy. W prezentowanych materiałach zaakcentowano związki Marii z Polską oraz podziw i uznanie, jakie okazywano jej na całym świecie.

Honorowym patronatem wystawę objęli rektorzy: Uniwersytetu Jagiellońskiego - prof. Karol Musioł, Politechniki Gdańskiej  - prof.  Henryk Krawczyk, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - prof. Janusz Moryś oraz Prezes PAN - prof. Michał Kleiber.

W trakcie otwarcia wystawy zaprezentowano również po raz pierwszy, przygotowany przez firmę Fido Intelligence, program multimedialny Porozmawiaj z Marią.

autor: Alicja Rafalska-Łasocha

Data opublikowania: 19.12.2011