Lider Nauk Farmaceutycznych z UJ

"Stawiam na naukę" – to hasło przyświecające Konkursowi na Lidera Nauk Farmaceutycznych, którego celem jest nagrodzenie najlepszych prac doktorskich o charakterze aplikacyjnym obronionych w latach 2012-2013 na Wydziałach Farmaceutycznych dziesięciu uniwersytetów medycznych w kraju.

W rozstrzygniętej właśnie pierwszej edycji konkursu Lider Nauk Farmaceutycznych, trzecie miejsce zdobyła dr n. farm. Agnieszka Gunia–Krzyżak z Zakładu Chemii Bioorganicznej Katedry Chemii Organicznej Wydziału Farmaceutycznego UJ Collegium Medicum, którą doceniono za pracę pt. „Struktura a aktywność przeciwdrgawkowa w grupie pochodnych aminoalkanoli". Uczelniom medycznym, na których powstały nagrodzone prace, przyznano medale Scientia Nobilitat. Tytuły Lidera Nauk Farmaceutycznych oraz medale wręczono w czasie Dnia Polskiej Farmacji w piątek, 16 maja br., w Warszawie.

Zwycięzców pierwszej edycji Konkursu Lider Nauk Farmaceutycznych wyłaniało grono autorytetów farmacji - wybitnych polskich naukowców w randze profesorów, na czele z prof. dr. hab. Januszem Plutą, prezesem Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Członkowie Komisji Konkursowej podkreślali wysoki i wyrównany poziom prac – zwłaszcza pod względem poziomu naukowego, doświadczalnego oraz realizowania nowatorskich koncepcji i metod badawczych. Decydował jednak w głównej mierze aspekt aplikacyjności, czyli potencjał wykorzystania zaproponowanego modelu teoretycznego do produkcji przemysłowej.

Data opublikowania: 20.05.2014
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka