Drużyna studentów z WPiA UJ nagrodzona w Konstytucyjnym Turnieju Sądowym

Drużyna studentów Wydziału Prawa i Administracji UJ w składzie: Katarzyna Kos (III rok prawa), Anna Maj (IV rok prawa) i Marcin Malecko (III rok prawa) zdobyła Nagrodę za Najlepsze Pismo w Turnieju Sądowym Konstytucyjnych Praw i Wolności organizowanym po raz drugi przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy.

Do tegorocznego turnieju, który odbywał się pod patronatem Prezesa Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnej Rady Adwokackiej, przystąpiło 45 drużyn studenckich z 15 uczelni oraz 29 drużyn aplikanckich z 10 rad adwokackich. Uczestnicy turnieju, podzieleni na dwie ligi (studencką i aplikancką), zmagali się z problemem zgodności z Konstytucją RP fikcyjnej ustawy wprowadzającej obowiązek wyposażenia każdego samochodu lub motocykla w elektroniczne urządzenie, które automatycznie donosi odpowiednim organom przekroczenie przez kierującego pojazdem dozwolonej prędkości. Turniejowa symulacja postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym przebiegała w dwóch etapach. W ramach etapu pisemnego uczestnicy Turnieju przygotowywali wniosek do Trybunału Konstytucyjnego kwestionujący przyjęte rozwiązania ustawowe oraz odpowiedź na wniosek sporządzony przez inną uczestniczącą w Turnieju drużynę. W ramach etapu ustnego uczestnicy Turnieju wcielali się w rolę uczestników postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Etap ustny odbywał się w Sądzie Okręgowym w Warszawie, a finał miał miejsce w Trybunale Konstytucyjnym.

Drużyna studentów Wydziału Prawa i Administracji UJ, której opiekunem była dr Monika Florczak-Wątor z Katedry Prawa Konstytucyjnego UJ, uzyskała największą liczbę punktów w ramach ligi studenckiej za przygotowany wniosek do Trybunału Konstytucyjnego i tym samym zdobyła Nagrodę za Najlepsze Pismo w Turnieju. Ponadto drużyna ta, jako jedna z 8 drużyn studenckich spośród wszystkich uczestniczących w Turnieju, zakwalifikowała się do etapu ustnego w Warszawie. Etap ustny wygrała ostatecznie drużyna studentów z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Finał oraz wręczenie nagród miały miejsce 31 maja 2014 r. w Trybunale Konstytucyjnym.

Data opublikowania: 09.06.2014
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka