NIMB 12 - nauka uwolniona i tematy tabu

Ukazał się właśnie kolejny, dwunasty numer czasopisma NIMB (Nauka, Innowacje, Marketing, Biznes), które wydawane jest przez działające na UJ Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU).

Najnowszy NIMB publikuje garść informacji i opinii o "uwalnianiu nauki" z murów uczelni. Autorzy tekstów przyglądają się funkcjonowaniu Centrum Nauki Kopernik i zmianom, jakie ta instytucja uczyniła w głowach Polaków oraz opisują społecznościowe projekty naukowe spod znaku Zooniverse. Naukę można "uwalniać" także za pomocą słowa pisanego, w czym pomoże na pewno poradnik tworzenia tekstów popularnonaukowych, opracowany przez redaktorki "Projektora Jagiellońskiego", wydawnictwa zapowiadanego na 2012 rok.

W numerze także poważnie o tym jak, czasem śmiesznie wyglądające pomysły biznesowe mogą zmienić nasze widzenie tematów tabu; o swojej fascynacji nauką opowiada prof. Artura Osyczka, a Szczepan Zapotoczny (Wydział Chemii UJ) zabiera czytelników w podróż po świecie nanotechnologii. Na zakończenie zaś NIMBoskop i komiks "Z życia naukowca".

NIMB 12 można przeczytać i ściągnąć ze strony: CITTRU.

Data opublikowania: 17.01.2012
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka