Studenci UJ finalistami Światowej Olimpiady Fizycznej w Indonezji

Pan Wojciech Tarnowski i Pan Adam Wyrzykowski, studenci pierwszego roku Studiów Matematyczno-Przyrodniczych przy Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, zdobyli srebrne medale na Światowej Olimpiadzie Fizycznej (WoPhO), która odbyła się w dniach od 28 grudnia 2011r. do 3 stycznia 2012r. w Mataram na wyspie Lombok (Indonezja).

Pomysłodawcą Światowej Olimpiady Fizycznej jest prof. John Surya, właściciel Surya Surya Institute. Wzięło w niej udział 109 uczestników z 15 krajów. Oprócz dwóch reprezentantów Polski, w Olimpiadzie uczestniczyli studenci pochodzący z: Chin, Turcji, Kazachstanu, Słowacji, Estonii, Hong Kongu, Singapuru, Węgier, Rosji, Bułgarii, Białorusi, Niemiec, Brazylii i Indonezji.

Celem powołania tej Olimpiady było wyłonienie najlepszego z najlepszych (motto: Beat the champion) poprzez skonfrontowanie finalistów dwóch największych światowych olimpiad (IPhO i APhO) oraz włączenie do rywalizacji osób nie biorących udziału w tych olimpiadach, zawodników wyłonionych z Selection Round, które polegało na rozwiązaniu 10 zadań wymagających niestandardowych rozwiązań, długich rachunków lub obliczeń numerycznych.

Do udziału i rywalizacji zostali zaproszeni złoci i srebrni medaliści IPhO (Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna) i APhO (Azjatycka Olimpiada Fizyczna) oraz zawodnicy zakwalifikowani na podstawie tzw. Selection Round. Pan Wojciech Tarnowski został zaproszony do wzięcia udziału w Olimpiadzie jako medalista IPhO, natomiast Pan Adam Wyrzykowski uzyskał najlepszy, aż 100%, wynik w Selection Round.

Część konkursowa trwała dwa dni - pierwszego dnia na uczestników czekały 3 zadania teoretyczne do rozwiązania z zakresu mechaniki, elektrodynamiki i optyki/mechaniki klasycznej. Na wykonanie tych zadań przeznaczono 5 godzin. Drugiego dnia uczestnicy zmagali się z 2 zadaniami doświadczalnymi z elektrodynamiki oraz mechaniki, na których rozwiązanie mieli po 2,5 godziny.

Jury złożone z przedstawicieli środowisk naukowych różnych krajów wyłoniło 11 zwycięzców złotego medalu, wśród których znaleźli się olimpijczycy z: Chin, Estonii, Niemiec, Węgier, Rosji, Indonezji, Singapuru i Słowacji.

Srebrny medal otrzymało 12 uczestników pochodzących z: Singapuru, Indonezji, Polski, Bułgarii, Kazachstanu, Białorusi, Bułgarii i Niemiec. Indonezja przyznała również 11 brązowych medali, z czego 7 olimpijczykom z Indonezji, a pozostałe uczniom z Rosji, Węgier, Hong Kongu i Turcji.

Data opublikowania: 20.01.2012
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka