Wizyta delegacji z Azerbejdżanu

16 czerwca 2014 r. Uniwersytet Jagielloński gościł oficjalną delegację z Nachiczewańskiej Republiki Autonomicznej, będącej ekslawą Azerbejdżanu, oddzieloną od reszty tego kraju przez terytorium Armenii. W skład delegacji weszli m. in. rektor Uniwersytetu Nachiczewańskiego, prof. Saleh Maharramov, prorektor tej uczelni, dr Anar Kazimov, profesorowie Ismayil Haciyev i Tariyel Talibov z Oddziału Nachiczewańskiego Azerbejdżańskiej Akademii Nauk. W spotkaniu uczestniczyli także Ambasador Azerbejdżanu w Polsce - J.E. Hasan Hasanov, III Sekretarz Ambasady Azerbejdżanu w Polsce, Samir Rzayev, zastępca Przewodniczącego Rady Najwyższej Nachiczewańskiej Autonomicznej Republiki Azerbejdżanu - Azer Zeynalov oraz mer miasta Nachiczewan - Vugar Safarov.

Gości przyjęli w sali Senackiej Collegium Novum rektor UJ, prof. Wojciech Nowak oraz prorektor ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych, prof. Stanisław Kistryn. W trakcie spotkania obie strony wyraziły wolę współpracy zarówno w dziedzinie badań naukowych, jak i wymiany studenckiej. Rektor Wojciech Nowak zapowiedział przygotowanie memorandum dotyczącego ww. współpracy, którego sporządzeniem zajęliby się dziekani poszczególnych wydziałów.

Azerbejdżańska Akademia Nauk, założona w 1945 roku jako Akademia Nauk Azerbejdżańskiej SRR, jest główną instytucją naukową Republiki Azerbejdżanu. Jej zadaniem jest koordynacja prowadzonych w tym kraju badań we wszystkich dziedzinach nauki.

Uniwersytet Nachiczewański istnieje on roku 1967. Od 2002 roku stanowi jednostkę samodzielną. Jest zaangażowany w aktywną współpracę międzynarodową, m. in. w dziedzinie wymiany studenckiej: wśród studiujących tam 5 tysięcy osób, jest aż 350 studentów zagranicznych z 12 krajów. Uniwersytet uczestniczy w programach Erasmus Mundus i Erasmus Plus.

Zdjęcia: Anna Wojnar