Kolejne wydziały UJ w grupie najwyżej ocenionych przez KEJN

W październiku ubiegłego roku po raz pierwszy oceniono według nowych zasad potencjał jednostek naukowych. Niemal tysiącu podmiotom nadano kategorie "A+", "A", "B" lub "C", które są miernikiem sukcesów badawczych, ale też ważnym wskaźnikiem mającym wpływ na wysokość przyznawanej dotacji. Im wyższa kategoria, tym większe środki na badania statutowe i możliwości występowania o środki unijne. Aby zapewnić obiektywizm i porównywalność ocen, dokonywane były one według specjalnie przyjętego algorytmu, a jednostki naukowe porównywane były w czterech grupach nauk: nauki humanistyczne i społeczne, nauki o życiu, nauki ścisłe i inżynierskie, nauki o sztuce i twórczości artystycznej. Uczeni oceniali: osiągnięcia naukowe i twórcze, potencjał naukowy, materialne efekty działalności naukowej oraz wskazane przez jednostkę najistotniejsze efekty działalności naukowej.

Od przyznanej oceny przysługiwała procedura odwoławcza. Dzięki temu Wydział Matematyki i Informatyki UJ oraz Wydział Prawa i Administracji UJ uzyskały najwyższą kategorię "A +". Wcześniej tak wysoko oceniono też Wydział Polonistyki UJ, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, Wydział Chemii UJ oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.

- Jednostki naukowe z prestiżową kategorią "A+" wraz z Krajowymi Naukowymi Ośrodkami Wiodącymi stanowią elitę i wizytówkę polskiej nauki - mówiła w październiku ubiegłego roku prof. Barbara Kudrycka, ówczesna minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Na procedurze odwoławczej skorzystał także Wydział Nauk o Zdrowiu UJ, który dołączył do grona jednostek naukowych z kategorią "A".

Data opublikowania: 18.06.2014
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały