Order Oficera Palm Akademickich dla prof. Marceli Świątkowskiej

Ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler zorganizował w swojej rezydencji 16 czerwca 2014 roku uroczystość odznaczenia trzech polskich osobistości, które odniosły znaczące sukcesy w trzech różnych dziedzinach.

Pani Profesor Marcela Świątkowska, jedna z wybitnych polskich specjalistek w dziedzinie filologii francuskiej i lingwistyki, członek Komisji Neofilologicznej Polskiej Akademii Umiejętności, wykładowczyni na wielu francuskich uniwersytetach, w Lille, Nancy, Clermont-Ferrand i w Państwowym Instytucie Języków i Kultur Orientalnych w Paryżu, autorka wielu prac naukowych, przedstawicielka Polski przy Uniwersyteckiej Agencji Frankofonii (AUF), została odznaczona Orderem Oficera Palm Akademickich.

Oprócz Profesor Marceli Świątkowskiej odznaczenia otrzymali: Krystyna Herzig oraz Robert Korzeniowski.

Fragment przemówienia Ambasadora:

"Szanowne Panie i Panowie, drodzy Przyjaciele,

(…)

Zwracam się obecnie do pani profesor Marceli Świątkowskiej. Szanowna Pani Profesor, droga Pani Marcelo Świątkowska, jest Pani uznaną specjalistką w dziedzinie lingwistyki i filologii francuskiej. Jest Pani autorką wielu publikacji naukowych, brała Pani czynny udział w licznych konferencjach wysokiego szczebla. Przez całą karierę uniwersytecką, uwieńczoną tytułem naukowym profesora w dwutysięcznym roku, uczestniczyła Pani w wielu stażach naukowych we Francji, wykładając również w kilku francuskich uczelniach wyższych w Lille, Nancy i Clermont-Ferrand, a także w paryskim Krajowym Instytucie Języków i Kultur Wschodnich INALCO, którego mam zresztą zaszczyt być absolwentem.

Równolegle do działalności naukowej, zaangażowała się Pani bez reszty w rozwój kontaktów międzyuczelnianych reprezentując Polskę w najwyższych instytucjach, a mianowicie w stowarzyszeniu zrzeszającym uczelnie wykładające częściowo lub w całości w języku francuskim, które zostało następnie przekształcone w stowarzyszenie uniwersytetów frankofońskich.

W czasie siedmioletniej kadencji jako dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie stale zabiegała Pani o należne miejsce dla nauczania języka francuskiego, o zachowanie różnorodności kulturowej oraz o podtrzymywanie wielojęzyczności. Tę wielką miłość dla języka francuskiego konkretyzuje Pani wcielając w życie wiele projektów jako przewodnicząca Akademickiego Towarzystwa Romanistów Polskich „Plejada" czy jako współtwórczyni konkursu „Lista Goncourtów – polski wybór", organizowanego co roku od piętnastu już lat przez Instytut Francuski w Krakowie, we współpracy z instytutami filologii romańskiej polskich uniwersytetów.

Jako członkowi Polskiej Akademii Umiejętności, nadano już Pani w roku tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym siódmym (1997) tytuł Kawalera Palm Akademickich. Od tamtej pory nadal nie ustawała Pani w wysiłkach na rzecz promowania języka i kultury francuskiej w Polsce. Pani zaangażowanie jeszcze bardziej się uwydatniło podczas pełnienia kolejnych ważnych funkcji akademickich, wobec czego francuski Minister Edukacji Narodowej nadał Pani rangę Oficera Orderu Palm Akademickich".

Data opublikowania: 20.06.2014
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały